Marszałek Stanisław Karczewski gościem Radia Plus

radioplusGościem poniedziałkowego wydania audycji „Bilans dnia" 7 listopada br. w Radiu Plus był Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski.

 

Rozmowa rozpoczęła się od omówienia nadchodzących wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Marszałek wyraził nadzieję, że nowy prezydent spowoduje zniesienie wiz dla Polaków. Polska jest jednym z pięciu państw należących do Unii Europejskiej, dla którego obywateli nadal obowiązują wizy.


Następnie Marszałek Karczewski został poproszony o skomentowanie procedowanej w poprzednim tygodniu w parlamencie ustawy potocznie zwanej „Za Życiem". Marszałek odpowiedział, że jakakolwiek kwota gwarantowanego świadczenia dla kobiet, które zdecydują się urodzić niepełnosprawne dziecko oraz ich rodzin to i tak więcej niż nic. Podkreślił, że nie da się oczywiście wyliczyć kosztów cierpienia. Ustawa ta jest pierwszym krokiem do kompleksowego programu wsparcia rodzin wychowujących dziecko z niepełnosprawnością. Od poniedziałku w telewizji będą pojawiały się informacje edukujące na temat dzieci z zespołem Downa, pokazujące jak wspaniałe są te dzieci, jak wiele miłości wnoszą do życia rodzinnego. Osoby z tą chorobą również mają pełne prawo do życia.


Stanisław Karczewski odniósł się także do zaistniałej sytuacji w szpitalu w Starachowicach gdzie, jak wynika z doniesień medialnych, kobieta w 8 miesiącu ciąży urodziła martwe dziecko na podłodze na oddziale położniczym pozbawiona pomocy ze strony personelu medycznego. Jeśli sytuacja ta miała faktycznie miejsce, co wyjaśni prokuratura, to była skandaliczna i nie powinna była nigdy się wydarzyć. Jeśli są winne osoby powinny być bardzo surowo ukarane.


Marszałek Senatu poinformował słuchaczy także o tym, że decyzja Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza o powrocie Sił Zbrojnych do Nowego Miasta nad Pilicą jest aktualna. Być może w tym roku rozpoczną się już pierwsze prace i niezbędne budowy. Przez lata lotnisko wojskowe pełniło rolę największego zakładu pracy w Nowym Mieście, jego likwidacja doprowadziła do tego, że mieszkańcy muszą szukać pracy w innych, czasem odległych miejscowościach.


Na zakończenie Stanisław Karczewski opowiedział o sposobie funkcjonowania biur senatorskich w okręgu wyborczym. Biura działają w Nowym Mieście nad Pilicą, Grójcu, Przysusze i Warce, również zdarzają się wizyty w Kozienicach i Białobrzegach. Mieszkańcy okręgu zgłaszają się z wieloma ciekawymi sprawami, niekiedy jednak trudnymi do rozwiązania. W wielu sprawach konieczne jest podjęcie interwencji senatorskiej, natomiast są też przypadki, kiedy niezbędne jest zastanowienie się nad zmianami w regulacjach prawnych.

 

Kliknij, aby posłuchać całej audycji

 

Źródło: Radio Plus