Marszałek Senatu RP na gali "Strażnik Pamięci" tygodnika "Do Rzeczy"

5f50d6dd8df10a823e2a8f2f300b7 listopada 2016 roku na Zamku Królewskim w Warszawie zakończyła się uroczysta gala wręczenia nagrody Strażnik Pamięci 2016. Kapituła wyróżniła osoby i instytucje, które w szczególny sposób przyczyniają się do przechowywania i przywracania pamięci o ważnych wydarzeniach z historii Polski.

 

 

 

Uroczystość prowadzili Aleksandra Ciejek i publicysta „Do Rzeczy" Rafał Ziemkiewicz. Galę objął honorowym patronatem prezydent Andrzej Duda.


Redakcja tygodnika "Do Rzeczy" już po raz czwarty wręcza nagrody w trzech kategoriach: Twórca, Instytucja i Mecenas. Nominowanych do konkursu wyłoniła spośród kilkuset zgłoszeń Kapituła Nagrody Strażnik Pamięci, tworzona przez reprezentantów polskiej nauki, polityki, świata mediów i biznesu.


Pierwszymi zwycięzcami, w kategorii TWÓRCA, zostali twórcy filmu "Wołyń". W kategorii INSTYTUCJA zwyciężyli historycy Stowarzyszenia Memoriał m. in za ich wkład w badanie zbrodni6ae4349ec80b981dce9d540b3eae katyńskiej. – Strażnik Pamięci w czwartym roku istnienia nagrody nabrał wymiaru międzynarodowego i uniwersalnego –mówiła Aleksandra Ciejek ogłaszając zwycięzcę w tej kategorii. Kapituła Nagrody Strażnika Pamięci zdecydowała o przyznaniu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych tytułu Strażnika Pamięci za rok 2016 w kategorii MECENAS. Laudację na cześć laureata wygłosił zastępca redaktora naczelnego tygodnika "Do Rzeczy" Piotr Gabryel.


Nagroda specjalna została wręczona Polskiemu Górnictwu Naftowemu i Gazownictwu. PGNiG będzie Strażnikiem trzech, najbardziej wyklętych, pamięci w Europie - o Powstaniu Warszawskim per se. O pakcie Hitler - Stalin, który odrodził się przez 63 dni Warszawy - i to pomimo trwającej od 1941 roku wojny między nimi. Trzecia pamięć to współcześni Łukaszewicze - Powstańcy którym nigdy nie dane było iść w żadnej paradzie zwycięstwa ani w Londynie ani w Moskwie. Laudację na cześć laureata wygłosił redaktor naczelny DoRzeczy.pl Antoni Trzmiel.

 

W Kapitule, która ostatecznie zdecyduje w czyje ręce trafi statuetka Strażnik Pamięci, zasiadają: Czesław Bielecki (architekt, publicysta), Sławomir Cedzyński (redaktor naczelny serwisów informacyjnych Wirtualnej Polski), prof. Sławomir Cenckiewicz (wiceprzewodniczący kolegium IPN i dyrektor Wojskowego Biura Historycznego), Krzysztof Czabański (przewodniczący Rady Mediów Narodowych), Eliza Dzwonkiewicz (zastępca dyrektora NCK), Sławomir Jastrzębowski (red. nacz. "Super Expressu"), Robert Kostro (dyrektor MHP), prof. Zdzisław Krasnodębski (europoseł), Grzegorz Ksepko (wiceprezes zarządu ds. korporacyjnych Grupy Energa), Maciej Łopiński (szef doradców prezydenta), Rafał Pasieka (dyrektor wykonawczy ds. marketingu PKN Orlen), Jan Pospieszalski (publicysta, muzyk), Ewa Siemaszko (historyk), Barbara Stanisławczyk (prezes Polskiego Radia), Marcin Wolski (dyrektor programu II TVP), Piotr Woyciechowski (prezes zarządu PWPW S.A.), dr Jarosław Szarek (prezes IPN), Jarosław Kaczyński (prezes PiS), Piotr Gabryel ("Do Rzeczy"), Andrzej Horubała ("Do Rzeczy"), Piotr Zychowicz ("Do Rzeczy"). Przewodniczącym Kapituły jest Paweł Lisicki ("Do Rzeczy").

 

CwrgTFNXEAEnK8A.jpg largeMarszałek Senatu RP Stanisław Karczewski podziękował w swoim przemówieniu tygodnikowi "Do Rzeczy" za to, że ustanowił nagrodę "Strażnika Pamięci", nagrodę przywracającą pamięć historyczną. Pogratulował również Laureatom nagrody.


W wpisie na portalu Facebook podkreśli również: „Pamięć ta potrzebna jest każdemu z nas, byśmy mieli poczucie przynależności, byśmy mieli świadomość uczestnictwa w życiu narodu, który jest wspólnotą losów i pokoleń - przeszłych, teraźniejszych i przyszłych. Tylko odczuwając wspólnotę narodową możemy być dobrymi obywatelami. To zobowiązuje każdego z nas do odpowiedzialności za swój kraj."

 

Źródło/Foto: Do Rzeczy