O rozwoju współpracy polsko-irańskiej rozmawiał marszałek Senatu z wiceprezydentem Iranu

l1eUwmOfZlOY5YVUlAimg 9474O rozwoju współpracy politycznej, parlamentarnej i gospodarczej polsko-irańskiej rozmawiał 8 listopada 2016 r. marszałek Senatu Stanisław Karczewski z wiceprezydentem Islamskiej Republiki Iranu, prezesem Irańskiej Agencji Energii Atomowej Ali Akbarem Salehim.

 

Marszałek Senatu podkreślił, że Polska ceni sobie dotychczasowe, długoletnie relacje polsko-irańskie. Wyraził przekonanie, że ta wizyta otworzy nowy rozdział w kontaktach między obu krajami. Marszałek zapewnił wiceprezydenta, że Polska pamięta o pomocy, której Iran udzielił ponad 120 tysiącom polskich uchodźców zwolnionych z sowieckich łagrów podczas II wojny światowej. S. Karczewski podkreślił, że ostatnie wzajemne wizyty polityków obu krajów dobrze rokują współpracy gospodarczej, wymianie handlowej i kulturalnej polsko-irańskiej. Wyraził też nadzieję na rozwój kontaktów międzyparlamentarnych. Dodał, że w polskim parlamencie działa grupa bilateralna polsko-irańska, do której należy wielu senatorów.


Wiceprezydent Ali Akbar Salehi zaznaczył, ze choć Polska jest krajem tak odległym od Iranu to Irańczycy dużo wiedzą o Polsce. Już sam ten fakt, zdaniem wiceprezydenta, może stanowić l1eUwmOfZlOY5YVUlAimg 9541fundament do rozwoju współpracy między obu krajami. Wiceprezydent poinformował marszałka o sytuacji Iranu po podpisaniu porozumień atomowych. Stwierdził, że ta sytuacja bardzo poprawiła się. Zaznaczył, że mimo, iż 37 lat Iran dotknięty był różnego rodzaju sankcjami radził sobie ekonomicznie i rozwijał się. Rozwinął program atomowy wykorzystywany do celów gospodarczych, nanotechnologię i inwestuje w innowacje. Jest obecnie przodującym krajem muzułmańskim w technologiach innowacyjnych. Podkreślił, że obecnie wiele krajów zainteresowanych jest współpracą z Iranem. Mówił o możliwych wspólnych przedsięwzięciach gospodarczych i wspólnych rynkach zbytu. „Iran ma dostęp do rynków zbytu sąsiednich państw, które zamieszkuje ok. 500 mln ludzi, a to jest ogromny rynek zbytu" – powiedział Ali Akbar Salehi. Dodał, że widzi dobrą przyszłość dla swojego kraju, i że Polska może skorzystać na współpracy z Iranem.

 

Marszałek powiedział, że Polska także nastawiona jest na innowacje. Uwzględnia to program zrównoważonego rozwoju Polski opracowany przez wicepremiera Morawieckiego . Podkreślił, że nasz kraj ma ogromny potencjał rozwojowy. Dodał, że ten potencjał tkwi także w Polakach rozsianych po całym świecie, których jest ponad 16 milionów. Poinformował wiceprezydenta, że Senat sprawuje opiekę nad Polonią i zaznaczył, że będzie dążył do tego, by ze swoimi rodakami w świecie nawiązać współpracę w zakresie gospodarczym i rozwoju innowacji.

 

Politycy wyrazili nadzieję, że bezpośrednie kontakty między parlamentarzystami, ministrami obu krajów przyczynią się do współpracy gospodarczej, a także, że oba narody zbliży przypadająca w przyszłym roku 75. rocznica przybycia do Iranu polskich uchodźców.

 

Źródło/Foto: Senat RP