Marszałek Senatu rozmawiał z przewodniczącym Riksdagu o wspólnych projektach

l1eUwmOfZlOY5YVUlAimg 9155Marszałek Senatu Stanisław Karczewski 29 listopada 2016 r. przyjął przewodniczącego Riksdagu (szwedzkiego parlamentu) Urbana Ahlina. Przewodniczący Riksdagu przybył do Polski na IV Polsko-Szwedzkie Forum Parlamentarne, które odbywa się w Przemyślu.

 

Politycy rozmawiali o współpracy parlamentarnej, o organizacji obchodów Dnia Polonii w Sztokholmie w przyszłym roku oraz o przyszłych wspólnych projektach.

 

Politycy mówili o bardzo dobrej współpracy między parlamentami Polski i Szwecji, o intensywnych kontaktach posłów i senatorów w ramach parlamentarnych grup przyjaźni polsko-szwedzkiej i szwedzko-polskiej. Przewodniczący Ahlin wspominał, zorganizowaną przez Senat poprzedniej kadencji, wizytę przewodniczących parlamentów państw bałtyckich na Ukrainie. „To była bardzo dobra wizyta, bo pozwoliła na zajęcie jednolitego stanowiska wobec sytuacji na Ukrainie i stworzenia wspólnego przekazu" – powiedział szef szwedzkiego parlamentu. Wyraził nadzieję na realizację w przyszłości tego rodzaju wspólnych projektów.

 

Marszałek Karczewski powiedział, że Senat tej kadencji rozważy podjęcie takiej inicjatywy. Zwłaszcza, że UE niedawno podjęła decyzję o zniesieniu sankcji wobec Białorusi, co powinno zapoczątkować nowy etap w relacjach z Mińskiem. Marszałek poinformował gościa, że w najbliższą niedzielę udaje się z oficjalną wizytą na Białoruś. Marszałek wyraził też zadowolenie, że prezydent Andrzej Duda złoży wizytę w Szwecji. Poinformował też szefa szwedzkiego parlamentu, że Senat pragnie obchodzić przyszłoroczny Dzień Polonii z Polakami w Sztokholmie.

 

Urban Ahlin wyraził zadowolenie, że marszałek wraz z senatorami przybędzie w maju do Szwecji i zaproponował, by marszałek odwiedził szwedzki parlament.

 

Politycy ponadto zastanawiali się jak zainteresować młodzież polityką i działalnością obywatelską. Gość poinformował marszałka, że w szwedzki parlament zaprasza młodzież do parlamentu, organizuje warsztaty demokratyczne, ale jego zdaniem, to partie powinny zaproponować taki program, który przyciągnie młodzież do działalności politycznej. Marszałek Karczewski powiedział, że polskie partie mają młodzieżowe struktury, ale politycy powinni mieć lepszy przekaz dla młodych ludzi. Zaznaczył, że w Polsce to zainteresowanie polityką młodych ludzi rośnie, bo w parlamencie tej kadencji jest wielu młodych posłów.

 

Źródło/Foto:Senat RP