Relacja z Brukseli uczennicy LO w Białobrzegach - Moniki Kamińskiej.DSCN7228Wicemarszałek Senatu RP Stanisław Karczewski ogłosił konkurs o Żołnierzach Wyklętych, w którym laureatami zostało dwoje uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Armii Krajowej w Białobrzegach:

drugie miejsce zajął Andrzej Widomski, a trzecie Monika Kamińska. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie przygotować prezentacje na temat jednego z Żołnierzy Wyklętych, a w kolejnym etapie rozwiązywali test składający się z 55 pytań. Nagrodą był wyjazd do Brukseli, połączony ze zwiedzaniem instytucji europejskich, który zapewnił eurodeputowany dr Zbigniew Kuźmiuk.

 

Wyjazd odbył się w dniach 29 maja - 2 czerwca 2015 r. W planie wycieczki zawarta była nie tylko Bruksela i prelekcja w Parlamencie Europejskim, ale również dwa piękne miasta - Gandawa i Brugia.

Dużą atrakcją było zobaczenie m.in. :

- Atomium – monumentalny model kryształu żelaza, zlokalizowany w dzielnicy Laeken, na przedmieściach Brukseli.  Jest to symbol ówczesnych naukowych oraz technicznych osiągnięć "wieku atomu";

- Katedry św. Michała i św. Guduli - gotycki kościół w Brukseli. W 1993 w katedrze odbył się uroczysty pogrzeb króla Belgów Baudouina, na którym obecne były koronowane głowy z całego świata, a w 1999 w katedrze odbył się ślub następcy tronu - Filipa, księcia Brabancji z hrabianką Matyldą d'Udekem d'Acoz, która posiada polskie korzenie;

-Pałacu Królewskiego w Brukseli - oficjalna siedziba króla Belgów zlokalizowana w centrum belgijskiej stolicy.

Wyjazd uważamy za bardzo udany, ponieważ zwiedziliśmy przepiękne państwo i poznaliśmy nowych ludzi o podobnych pasjach i zainteresowaniach. Nie ukrywamy, że z chęcią pojechalibyśmy tam jeszcze raz. DSCN7190 

Słowa ogromnej wdzięczności kierujemy pod adresem tych wszystkich, dzięki którym mogliśmy uczestniczyć w wizycie studyjnej:  Panu Marszałkowi – Stanisławowi Karczewskiemu i pracownikom jego biura, zwłaszcza Pani Karolinie Kowalskiej, Panu Posłowi – Zbigniewowi Kuźmiukowi, Pani Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Armii Krajowej w Białobrzegach – Iwonie Śliwie, nauczycielom historii – panu Krzysztofowi Winiarczykowi oraz Pani Stanisławie Leksińskiej, która opiekowała się nami podczas wyjazdu.

Monika Kamińska, kl.  Ia

Należy dodać, że do Brukseli pojechali również uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Skargi w Grójcu. Byli to: Adam Ławniczek, który zajął pierwsze miejsce oraz Bartosz Małachowski laureat 3 miejsca, ex aequo z Moniką Kamińską -uczennicą LO w Białobrzegach, autorką powyższej relacji.