Briefing prasowy Marszałka Stanisława Karczewskiego w Senacie RP

Pap briefingW dniu dzisiejszym odbył się briefing prasowy Marszałka Stanisława Karczewskiego rozpoczynający  9. posiedzenie Senatu RP. Senat prawdopodobnie jeszcze w piątek zajmie się ustawą Prawo o prokuraturze.  Oprócz planowanych ustaw: o policji, dodatkach pieniężnych dla emerytów oraz nowelizacji kodeksu karnego dołączymy również, o ile Sejm do tego czasu przyjmie ustawę o prokuraturze.

 

W środę wieczorem w Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu reformy prokuratury autorstwa PiS przewidującego m.in. połączenie funkcji ministra sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego. Wszystkie kluby opozycyjne opowiadały się za jego odrzuceniem, twierdząc, że jego przyjęcie doprowadzi do upolitycznienia prokuratury pod rządami czynnego polityka.

Według Karczewskiego, ustawa o prokuraturze zostanie uchwalona przez Sejm jeszcze w czwartek.

 

Proszony o ocenę planu połączenia stanowisk ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Karczewski powiedział, że jego zdaniem jest to bardzo dobry pomysł.

To rozwiązanie, które funkcjonuje w wielu krajach europejskich: Francji, Belgii, w Niemczech. Są to tak zorganizowane prokuratury generalne i tam się to sprawdza (...) Państwo bierze odpowiedzialność za wymiar sprawiedliwości — powiedział marszałek.

 

Według niego najlepszym przykładem tego, że obecnie prokuratura nie działa właściwie jest „groteskowa interwencja u internauty, który zmontował śmieszny filmik".

To przecież nic strasznego, pan prezydent Duda również odniósł się do sprawy z humorem— dodał marszałek.

 

To nawiązanie do informacji medialnych, że niedawno Prokuratura Rejonowa w Nowym Sączu wszczęła śledztwo, które ma wyjaśnić czy film umieszczony w internecie przez nastoletniego internautę z Nowego Sącza znieważył prezydenta Andrzeja Dudę. Film pokazuje moment złożenia wieńca przez prezydenta w dniu 11 listopada przed pomnikiem Romana Dmowskiego, ale nagranie puszczone jest od tyłu i zatytułowane „Pijany Prezydent Andrzej Duda kradnie kwiaty spod pomnika Romana Dmowskiego".

 

Karczewski powiedział też, że jego zdaniem minister sprawiedliwości będzie dobrym prokuratorem generalnym.

 

Marszałka spytano, co jest powodem takiego przyśpieszenia prac nad ustawą o prokuraturze i czy senatorowie nie mają zbyt mało czasu na zapoznanie się z ustawą.

Ta ustawa jest u nas jest znana posłom i również senatorom od początku stycznia (...) a jutro będzie wystarczająca ilość czasu, by zapoznać się ze szczegółami ustawy — przekonywał polityk.

 

Karczewski przypomniał, że Senat ma nieograniczony czas na debatę, zatem - jak ocenił - trudno w tej sytuacji mówić o pośpiechu.

 

 

 

Źródło: wpolityce.pl

Foto: PAP/ Paweł Supernak