Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski był gościem TVP Info.

uid 2beb66e8d6ef57e1776d3ae7d0f6dfaa1457596017343 width 968 play 0 pos 0 gs 0 height 450Trybunał Konstytucyjny powinien postępować zgodnie z prawem – podkreślił w programie „Gość poranka" w TVP Info marszałek Senatu Stanisław Karczewski (PiS), kwestionując środowy werdykt TK. W jego ocenie „pan prezes Rzepliński przestał być prawnikiem, a stał się politykiem, i to czołowym politykiem opozycji". Poinformował, że w przyszłym tygodniu polskie władze przedstawią swoje stanowisko do opinii Komisji Weneckiej w sprawie TK.

 

TK: ustawa autorstwa PiS o Trybunale jest w głównych punktach niezgodna z konstytucją

W środę Trybunał Konstytucyjny orzekł, że nowelizacja ustawy o TK jest niekonstytucyjna. Dwoje sędziów zgłosiło zdanie odrębne. W ocenie polityków PiS posiedzenie TK było niezgodne z prawem, a rzecznik rządu zapowiedział, że nie opublikuje „komunikatu TK".

 

Tymczasem zmiany w polskim TK bada Komisja Wenecka, organ doradczy Rady Europy. Na posiedzeniu, które zaplanowano na piątek i sobotę, ma ogłosić swoją opinię w tej sprawie.
Przyłębska o decyzji Szydło ws. wyroku TK: uważam, że to jest integralne prawo pani premier

– Najprawdopodobniej jutro będzie orzeczenie Komisji Weneckiej; jadą przedstawiciele naszego rządu, wysłuchają. Później do tego się odniesiemy i w przyszłym tygodniu przedstawimy swoje stanowisko do stanowiska Komisji Weneckiej – poinformował w TVP Info marszałek Stanisław Karczewski.

 

„Przecież to jest skandal"

Odnosząc się do środowego posiedzenia TK, Karczewski zwrócił uwagę, że istnieje domniemanie konstytucyjności wszystkich ustaw, dopóki TK nie orzecze inaczej. Tymczasem TK procedował według starych przepisów, ponieważ „a priori pan prezes Rzepliński uznał, że ustawa o TK jest niekonstytucyjna".

 

– Nie dość tego, orzeczenie było napisane wcześniej. Przecież to jest skandal – kontynuował marszałek Senatu. Podkreślił, że Trybunał „powinien postępować zgodnie z prawem, powinien zwoływać posiedzenia również zgodnie z prawem".

 

Obejrzyj.

 

 

Źródło/Foto: TVP Info