Marszałek Senatu w Dubrowniku na V Forum Regionów Polski i Chorwacji

marszałekMarszałek Senatu Stanisław Karczewski 11 maja 2016 r. otworzył w Dubrowniku V Forum Regionów Polski i Chorwacji.

Forum organizowane jest pod patronatem honorowym Prezydent Republiki Chorwacji Kolindy Grabar-Kitarović, Marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego, przewodniczącego parlamentu Chorwacji Željko Reinera.

 

Marszałek podkreślił znaczenie współpracy Północ-Południe przy wdrażaniu programów unijnych, infrastruktury transportowej i energetycznej, a także w niezmiernie istotnym dla Polski i Chorwacji, formacie strategicznym. Do tego, by samorządy mogły z pasją budować nasze małe ojczyzny - mówił Stanisław Karczewski - konieczny jest sprzyjający klimat, zpewniany przez dialog polityczny na najwyższym szczeblu oraz współdziałanie w wymiarze parlamentarnym. Polska zawsze wspierała Chorwację na drodze do członkostwa w Unii Europejskiej oraz służyła swoim doświadczeniem w zakresie wykorzystywania unijnych funduszy. Odbywane w cyklu rocznym spotkania samorządowców z Polski i Chorwacji są niezwykle istorne, ponieważ umożliwiają wymianę nowych doświadczeń i rozwijanie wspólnych osiągnięć - podkreślił Marszałek Senatu.

 

Marszałek Stanisław Karczewski wziął również udział w uroczystym posiedzeniu sejmiku Żupanii Dubrownicko-Neretwańskiej.

 

Wizycie marszałka towarzyszy misja gospodarcza polskich przedsiębiorców, którzy przybyli do Dubrownika na Polsko-Chorwackie Forum Gospodarcze.

W forum gospodarczym udział weźmie przewodniczący Saboru (parlamentu) Republiki Chorwacji Željko Reiner.

W trakcie pobytu w Chorwacji zaplanowano rozmowy marszałka Senatu z przewodniczącym Saboru oraz spotkanie z miejscową Polonią.

 

Organizatorami Forum są Chorwacki Związek Żupanii i Związek Województw RP. Samorządowcy obu krajów podczas tegorocznego spotkania dyskutować będą na tematy gospodarcze. Wymienią się doświadczeniami na temat: rewitalizacji obiektów przemysłowych i gospodarczych, specjalnych stref ekonomicznych oraz roli samorządów w rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw.

2-9484

 

Współpraca między regionami Polski a żupaniami Chorwacji narodziła się w 2011 roku, podczas wizyty w Rynie, w województwie warmińsko-mazurskim, delegacji Związku Żupanii Chorwackich. I Forum Regionów Polski i Chorwacji odbyło się w Splicie, w dniach 13-16 maja 2012 roku, w ramach rewizyty delegacji Związku Województw RP. Od tamtej pory Forum odbywa się co roku – raz w Chorwacji, raz w Polsce. Współpraca między samorządowcami Polski i Chorwacji stanowi platformę wzajemnego poznania się, dzielenia informacjami, doświadczeniami i dobrymi praktykami.

l1eUwmOfZlOY5YVUlAhr pol day2 open 32 2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródło/Foto: Senat RP