Audyt rządów PO - PSL

573370dc7ff8aW dniu 11 maja br. rząd przedstawił w Sejmie RP wyniki audytu, który odbył się w ministerstwach i dotyczył okresu, w którym rządy sprawowała koalicja PO-PSL.

- Przez 8 lat budowano państwo teoretyczne, w którym obywatele się nie liczyli. (…) W tym czasie Polacy stracili ok. 340 mld zł - powiedziała Premier Beata Szydło, przedstawiając w Sejmie raport o rządach PO-PSL.

Prezes Rady Ministrów poinformowała, że zwróci się do Sejmu o powołanie komisji śledczej ds. wyjaśnienia afery Amber Gold. Według Premier afera ta jest przykładem populizmu i demagogii.

- Tysiące ludzi pozbawionych środków do życia. Ludzkie dramaty, wszystko to w atmosferze skandalu na szczytach waszej władzy i za waszym przyzwoleniem. Państwo za waszych rządów bezradnie patrzyło jak obywatele są okradani. Dlaczego patrzyliście na to? Dlaczego rząd PO i PSL nic w tej sprawie nie zrobił - mówiła.

 

Po wystąpieniu Premier, każdy z Ministrów przedstawiał audyt ze swojego resortu.

 

Minister Finansów Paweł Szałamacha podkreślił jakie straty finansowe poniosło państwo.

- Straty polskich firm z powodu toksycznych opcji walutowych to 9 mld zł. Pamiętamy też o zaniechaniach rządu PO-PSL w kwestii kredytów frankowych. (…) Poprzedni rząd zamiast uszczelniać system podatkowy, wprowadzał podwyżki podatków - poinformował.

 

tranAudyt resortu infrastruktury i budownictwa przedstawił Minister Andrzej Adamczyk, w którym skupił się na budowie dróg i autostrad w czasie rządów koalicji PO-PSL.

- Do końca 2012 r. zostało wybudowanych zaledwie 1,4 tys. km autostrad i dróg ekspresowych. To jest 45 proc. planu, (...) już nie 4 tys. km, a 3,2 tys. km, bo do nich w 2008 r. z pokorą rząd PO i PSL wrócił. To była porażka, ale pomimo porażki odnotowaliście swoisty sukces. Wybudowaliście najdroższe autostrady i drogi ekspresowe w Europie - oświadczył.

 

 

skarbMinister Skarbu Państwa Dawid Jackowski wymieniał liczne przykłady patologii w spółkach SP.

- Pazerność, niegospodarność, rozrzutność, łamanie procedur i działanie na szkodę interesu państwa. Wynagrodzenia prezesów Spółek Skarb Państwa przekraczały niekiedy 3 mln złotych. (...) Za rekreację, kosmetyczkę, czy fryzjera płacono z państwowych pieniędzy. (...) Prezesom oferowano odprawy przekraczające granice zdrowego rozsądku odprawy. Zakończyliśmy ten okres patologii - powiedział.

 

 

Wicepremier Mateusz Morawiecki przedstawił audyt z Ministerstwa Rozwoju.

- Rozwijaliśmy się w ciągu ostatnich 8 lat w oparciu nie o zasługi, tylko o długi. (…) W sumie jesteśmy już zadłużeni zagranicą na 120 proc. PKB. (…) Ok. 65 proc. sektora bankowego jest w rękach podmiotów zagranicznych - oznajmił.

 

sluzbyMinister Mariusz Kamiński, Koordynator ds. Służb Specjalnych, w podsumowaniu swojego audytu przedstawił nieprawidłowości oraz nadużycia, do których doszło w Służbach Specjalnych.

- ABW w okresie objętym audytem, prowadziło działania operacyjno-rozpoznawcze wobec osób biorących udział w legalnych manifestacjach organizowanych przez środowiska opozycyjne wobec rządów PO-PSL. (…) ABW objęła swoim zainteresowaniem nie tylko zgromadzenia organizowane przez opozycję polityczną, ale również wybrane uroczystości patriotyczne. Służby specjalne inwigilowały również pięćdziesięciu dwóch dziennikarzy - mówił.

 

Minister Beata Kempa, szefowa Kancelarii Premiera, poinformowała o stanie Kancelarii jaki zastała.

- Przejęłam kancelarię z ogromnym deficytem, 13 mln zł. A to jest tylko ten jeden rok, w poprzednich było podobnie. Przeprowadzony audyt w KPRM wykazał ogromne słabości kontroli zarządczej. (…) 14 dyrektorów generalnych miało wynagrodzenie wyższe niż Premier, a 3 dyrektorów wyższe niż Prezydent - oświadczyła.

 

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przedstawiając audyt swojego resortu poinformował o blokowaniu działań niektórych części ministerstwa.

- Blokowane były działania niektórych części ministerstwa. Państwo nie chcieli rządzić także w sferze legislacyjnej. Blokowaliście zmiany legislacyjne, można wymienić jakich ustaw nie realizowaliście, chociaż była taka potrzeba. Sprawa dotyczy m .in. finansowania mediów publicznych, aktualizacji prawa prasowego - wymieniał. - Naraziliście Polskę na ryzyko utraty tożsamości narodowej. Polacy muszą o tym wiedzieć i muszą to zapamiętać - zakończył.

 

eduAudyt Ministerstwa Edukacji Narodowej przedstawiła szefowa resortu Anna Zalewska.

- Polscy nauczyciele wypełniają papierki zamiast uczyć. Szkoły są uwięzione w biurokracji. (…) W czasie rządów PO-PSL właściwie sparaliżowano szkolnictwo zawodowe. (…) Od ograniczeń i nieprawidłowości szkołę należy uwolnić - oświadczyła.

 

 

 

 

Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marek Gróbarczyk mówił o likwidacji przemysłu stoczniowego w Szczecinie.

- Wprowadzono ustawę likwidującą polski przemysł produkcji statków. Polscy armatorzy, wycofując zlecenia na budowę statków z upadających stoczni, zmuszeni zostali na składanie zamówień w stoczniach zachodnich i azjatyckich. Polska gospodarka straciła na tym 6 mld złotych - powiedział.

 

Minister Witold Bańka mówił o funkcjonowaniu Ministerstwa Sportu podczas rządów PO – PSL.

- Ministerstwo funkcjonowało jak biuro podróży. Podróżowano do Teksasu oglądać jak rośnie trwa, żeby ją potem wyłożyć na Stadionie Narodowym. Do Turcji latano, żeby obejrzeć koncert Madonny, aby potem urządzić go w Polsce. Za same bilety na koncert wydano 1,6 mln złotych - poinformował.

 

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska odniosła się do nieprawidłowości w swoim resorcie.

- Bezrefleksyjnie, niepotrzebnie, niezgodne z prawem wydawaliście środki finansowe. System wspierania rodzin nie spełniał swojej podstawowej roli. (…) Porażką okazał się system Emp@tia, podobne problemy były w systemie informatycznym ZUS - oznajmiła.

 

Szef MSZ Minister Witold Waszczykowski podsumowując resort spraw zagranicznych podkreślił, że w czasie rządów PO-PSL doszło do osłabienia pozycji międzynarodowej Polski.

- W latach 2007–2015 podjęto szereg błędnych decyzji, które osłabiły pozycję międzynarodową Polski. (…) Audyty i kontrole wykazały, że wiele procedur wewnętrznych nie było przestrzegane. (…) Polska zrezygnowała z udziału w operacjach pokojowych ONZ, mimo że nie wiążą się z dużym zagrożeniem, a jej koszty są refundowane - oświadczył.

 

Audyt Ministerstwa Energii przedstawił Minister Krzysztof Tchórzewski.

- Było wiele nietrafionych inwestycji szkodliwych dla polskich finansów i energetyki. Jednym z przykładów jest elektrownia w Stalowej Woli – mówił.

 

Wicepremier, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin poinformował o nieprawidłowościach, które wykrył audyt.

- Problemem ministerstwa był arbitralny sposób wprowadzania zmian, których nie konsultowano ich ze środowiskiem akademickim - oznajmił.

 

cyfMinister Cyfryzacji Anna Streżyńska wyliczyła błędnie dysponowane pieniądze przez poprzedni rząd. Podkreśliła, że część inwestycji nie została dokończona, a ich dokończenie zostanie sfinansowane przez obecny budżet.

- Przez niezakończenie projektów rząd PO-PSL nie wykorzystał 500 mln zł ze środków z UE - powiedziała.  

 

 

 

 

 

Raport z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawił Minister Krzysztof Jurgiel.

- Nieudolność, nieskuteczność i opieszałość - tak można podsumować poprzedni rząd. W tym czasie dopuszczono m.in. do niekontrolowanej sprzedaży ziem cudzoziemcom. (…) Przeprowadzone kontrole wykazały wiele przypadków nepotyzmu w agencjach rolnych - poinformował.

 

Następnie wyniki audytu przedstawił Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł.

- Polska zajęła 34. miejsce na 35 sklasyfikowanych państw w europejskim rankingu służby zdrowia. Można powiedzieć, że sięgnęliśmy dna. (…) Ministerstwo było głuche na wołanie o zmiany w pakiecie onkologicznym. (…)Widząc skalę zaniedbań jesteśmy zdeterminowani do poprawy sytuacji. Zmiany trwają i będziemy konsekwentnie wprowadzać je w życie - oświadczył.

 

Minister Środowiska Jan Szyszko mówił, co wykazała kontrola w jego resorcie.

- Trzeba być bardzo bogatym krajem, by pozwolić sobie na wydatki, których dokonywał rząd PO-PSL. (…) Zamiast rozwijać uzyskiwanie energii z dużych zasobów geotermalnych, rząd PO-PSL zajmował się rozwojem sektora energii wiatrowej, która jest niezwykle droga i nie jest oparta o polskie technologie. Ponadto kazano urzędnikom MOŚ szukać haków na finansowanie geotermii toruńskiej - powiedział.

 

sprawMinister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro przestawił podsumowanie audytu resortu sprawiedliwości.

- Słowa "państwo polskie istnieje tylko teoretycznie" są najlepszym podsumowaniem rządów PO-PSL. Wymiar sprawiedliwości był gwarantem zamiecenia pod dywan wszystkich afer rządu PO-PSL. (…) Przez ostatnie 8 lat ludzie skazywani byli wbrew logice, obywatele dzieli się na równych i równiejszych. Żaden rząd nie doprowadził do takiej zapaści sądownictwa jak rząd PO-PSL - mówił.

 

 

wewRaport z resortu spraw wewnętrznych i administracji omówił Minister Mariusz Błaszczak.

- Rządy PO-PSL charakteryzowały się zwijaniem instytucji państwowych i lekceważeniem zagrożeń. Zlikwidowano ponad połowę spośród istniejących posterunków Policji. (…) Poprzednia pani Premier zagłosowała za przymusową relokacją uchodźców - to niezgodne z naszymi interesami, co doprowadziło do zlikwidowania solidarności Grupy Wyszehradzkiej - oznajmił.

 

 

 

monMinister Obrony Narodowej Antonii Macierewicz przedstawił audyt z MON.

- Rządy PO-PSL traktowały wojsko najgorzej ze wszystkich dziedzin życia społecznego i politycznego. Gdy obejmowaliśmy rządy SZ RP nie posiadały zdolności zapewnienia bezpieczeństwa ani terytorium, ani obiektów kluczowych. (…) Rządowi PO-PSL należy się nie tylko krytyka, ale w niektórych przypadkach także konsekwencje karne - powiedział Minister Macierewicz.

 

 

 

 

 

Źródło/Foto: www.pis.org.pl