Rozmowa Marszałka Senatu RP w Radio Dla Ciebie

xStanislaw-Karczewski-700x342.jpg.pagespeed.ic.ePakyovfYzMarszałek Senatu RP w dniu 19 maja br. udzielił wywiadu dla Radia Dla Ciebie.Rozmowa dotyczyła głównie sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego.

– Oczywiście to nie jest ultimatum Komisji Europejskiej. Ten sygnał odbieramy z należytą powagą, natomiast jestem przekonany, że sam spór polityczny zostanie rozwiązany i żadne złe reakcje ze strony UE nas nie czekają. Są to problemy wewnętrzne Polski i muszą je rozwiązać polscy politycy na miejscu – mówił w RDC Stanisław Karczewski – marszałek Senatu.

 

Komisja Europejska dała Polsce do poniedziałku czas na postęp w rozwiązywaniu sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego. Jeśli go nie będzie, wyda oficjalną opinię w tej sprawie, co może być wstępem do rozpoczęcia drugiego etapu procedury ochrony praworządności wszczętej wobec Polski w styczniu.

 

Marszałek Karczewski zauważył w RDC, że informacje płynące z UE są dla niego zaskoczeniem. – Myślałem, że nie będziemy mieć już takich sygnałów, ponieważ nasza aktywność jest widziana. Bardzo zależy nam na tym, aby zakończyć ten konflikt polityczny. Powinniśmy usiąść i rozmawiać z opozycją. To bardzo źle, że nie wszyscy przyszli na spotkanie w gabinecie marszałka Kuchcińskiego – zaznaczył. Wspomniał, iż to błąd wizerunkowy PO i Nowoczesnej. – To zupełnie niedojrzałe działanie, które nie służy rozwiązaniu sprawy. Powinno się dyskutować i jesteśmy na to gotowi. Jarosław Kaczyński przedstawił daleko idące propozycje. Opozycja powinna wrócić do rozmów. Niestety tak się nie stało – podkreślił Stanisław Karczewski.

 

– Nic nie wiem o ważnych decyzjach, które miałyby być podejmowane w weekend. Sejm i Senat pracują według harmonogramu i nic nie słyszałem o nadzwyczajnych posiedzeniach – przyznał marszałek Karczewski. Jak dodał, sam wyjeżdża z Markiem Kuchcińskim na spotkanie przewodniczących parlamentów UE. – Pozostaje środa, a w czwartek mamy Boże Ciało, więc nie przewiduję nic ważnego, co miałoby się wydarzyć w przyszłym tygodniu – ocenił.

 

Przypomniał, że propozycje zostały przedstawione, a przedstawiciele KE doskonale wiedzą, co się w Polsce dzieje i jak wygląda sytuacja. – Mam nadzieję, że dostrzegli naszą dobra wolę oraz liczę, iż zostanie to docenione – argumentował.

Zauważył, iż nie mamy do czynienia z ultimatum KE. – Ten sygnał odbieramy z należytą powagą, natomiast jestem przekonany, że sam spór polityczny zostanie rozwiązany i żadne złe reakcje ze strony UE nas nie czekają. Są to problemy wewnętrzne Polski i muszą je rozwiązać polscy politycy na miejscu – powiedział w „Polityka w samo południe" Stanisław Karczewski – marszałek Senatu.

 

Całość audycji do odsłuchania tutaj

 

Źródło/Foto: Radio Dla Ciebie