Delegacja Izby Reprezentantów Bośni i Hercegowiny w Senacie RP

l1eUwmOfZlOY5YVUlAimgl1224O tworzeniu politycznego klimatu dla rozwoju współpracy gospodarczej i handlowej 18 maja 2016 r. w Senacie rozmawiał marszałek Stanisław Karczewski z przewodniczącym Izby Reprezentantów Bośni i Hercegowiny Mladenem Bosićem.

 

Mladen Bosić podkreślił, że Bośnia i Hercegowina zainteresowana jest rozwojem stosunków politycznych, gospodarczych, handlowych z Polską oraz zwiększeniem obecności Polski na Bałkanach. Zdaniem przewodniczącego parlamentarzyści obu krajów mogą sprawić, że współpraca między obu krajami osiągnie wyższy poziom. Przewodniczący parlamentu poinformował, że od zakończenia wojny w Bośni i Hercegowinie minęło 20 lat i sytuacja w kraju jest obecnie stabilna. Dodał, że Bośnia i Hercegowina chce skończyć z polityką izolacji. Pogratulował Polsce udanej transformacji politycznej i gospodarczej, a także podziękował za wspieranie Bośni i Hercegowiny w trudnych momentach oraz na drodze do integracji europejskiej. Dodał, że jego kraj zainteresowany jest również współpracą między regionami, a także z państwami Grupy Wyszehradzkiej.

 

Marszałek zapewnił delegację, że Polska nadal będzie wspierała aspiracje unijne Bośni i Hercegowiny. Podkreślił, że nasz l1eUwmOfZlOY5YVUlAimgl1205kraj ma za sobą trudny proces akcesyjny i chętnie podzieli się swoimi doświadczeniami w tym zakresie. Stanisław Karczewski powiedział, że Polska również zainteresowana jest współpracą z Bośnią i Hercegowiną i politycy mogą tworzyć sprzyjający klimat dla jej rozwoju. Dodał, że Polska jest otwarta także na współpracę Grupy Wyszehradzkiej z Bośnią i Hercegowiną. Poinformował, że Polska obejmuje przewodnictwo w tej Grupie w lipcu br. i przygotowuje spotkania w ramach tego przewodnictwa. Zaprosił przedstawicieli Bośni i Hercegowiny do udziału w Forum Ekonomicznym, które odbędzie się we wrześniu w Krynicy Górskiej. Według marszałka na takich spotkaniach powstaje dobry klimat do współpracy gospodarczej.

 

Politycy rozmawiali także o współpracy regionalnej w formacie ABC (Adriatyk, Bałtyk, Morze Czarne) oraz o problemach wspólnych dla Europy, związanych z bezpieczeństwem i imigracją. Marszałek poinformował gości, że Polska przygotowuje się do szczytu NATO w Warszawie. Zdaniem Stanisława Karczewskiego decyzje szczytu będą miały znaczenie dla umocnienia pokoju i stabilizacji w Europie.

 

W skład delegacji Izby Reprezentantów Bośni i Hercegowiny wchodzili zastępcy przewodniczącego – Šefik Dzaferovic i Borjana Kristo.

 

Źródło/Foto: Senat RP