VI Festyn Rodzinny Spotkanie z Błogosławionym w Nowym Mieście nad Pilicą

20160529 112211VI Festyn Rodzinny „Spotkanie z Błogosławionym" w Nowym Mieście nad Pilicą, w którym udział wziął Marszałek Senatu Stanisław Karczewski, odbył się w niedzielę, 29 maja br. w bardzo miłej, rodzinnej atmosferze.

 

Zwyczajowo nazywane „Dni Honorackie" organizowane są przez Braci Mniejszych Kapucynów z br. Zdzisławem Tokarczykiem, gwardianem klasztoru na czele oraz przez samorząd Miasta i Gminy Nowe Miasto nad Pilicą. Z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem i coraz więcej mieszkańców gminy, w tym całych rodzin chętnie odwiedza ogrody klasztoru, gdzie bracia organizatorzy tworzą wspaniałą atmosferę oraz zapewniają ciekawe atrakcje.

 

 

Na początku odbyła się msza święta koncelebrowana pod przewodnictwem abp Henryka Hosera. Arcybiskup w swym 20160529 112139kazaniu wspominał postać bł. Honorata Koźmińskiego, który służył duchową inspiracją wielu zgromadzeniom i wspólnotom zakonnym. Pod koniec mszy Burmistrz Miasta i Gminy Nowe miasto odczytał list wystosowany przez prezydenta Andrzeja Dudę.

 

W uroczystości wzięło udział wielu znamienitych gości: Zbigniew Kuźmiuk - Poseł do Parlamentu Europejskiego, Janusz Wojciechowski – przedstawiciel Polski w Europejskim Trybunale Obrachunkowym, Krzysztof Bielecki – członek Narodowej Rady Rozwoju, Posłowie do Sejmu RP Marek Suski oraz Dariusz Bąk, Marcin Witko – prezydent Tomaszowa Mazowieckiego oraz członek Narodowej Rady Rozwoju, Anna Steczkowska, Barbara Kowalska oraz Wojciech Wojtczak – Radni Powiatu Grójeckiego, Tomasz Pietrucha – przewodniczący Rady Gminy Nowe Miasto, Andrzej Mazur – naczelnik Urzędu Skarbowego w Grójcu i inni.


Konferansjerkę poprowadził znany aktor Cezary Poks. Wszyscy, którzy przybyli na piknik mieli możliwość spróbowania wielu pysznych potraw przygotowanych przez siostry zakonne, a także obejrzenia zespołów tanecznych z nowomiejskich szkół. Ciekawą atrakcją były pokazy przygotowane przez Ochotniczą Straż Pożarną oraz Biuro Ochrony Rządu. Najmłodszym dzieciom zaproponowano zabawy na placu zabaw oraz dmuchanych zjeżdżalniach. Zespół muzyczny Exodus15, grający muzykę uwielbienia dla Boga wykonał kilka chrześcijańskich piosenek. Podczas festynu można było obejrzeć wystawę "Klasztor Ojców Kapucynów na fotografii w XX wieku" zaaranżowaną przez Towarzystwo Przyjaciół Nowego Miasta i Muzeum Regionalne.


20160529 153532Po południu odbyło się spotkanie mieszkańców regionu z Marszałkiem Senatu, Burmistrzem Mariuszem Dziubą, Januszem Wojciechowskim oraz Krzysztofem Bieleckim. Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski w swojej wypowiedzi odniósł się do roli silnej rodziny, która jest podstawą silnej Polski. Mówił także o potrzebie zapewnienia stabilności młodym ludziom, ponieważ wielu z nich widzi szansę na większą stabilność za granicą i niestety wyjeżdża. Wspomniał o tym, że program 500+ jest realnym wsparciem, wspomaga rodziny potrzebujące, zwłaszcza wielodzietne w mniejszych miejscowościach i gminach. Podkreślił, że: „będziemy walczyć o prawdziwą rodzinę", a także, że: „my powinniśmy pokazywać w Unii Europejskiej, że budowanie silnego państwa na gruncie silnej rodziny jest wielką wartością, ale muszą być również fundamenty. My poszliśmy do Unii Europejskiej z fundamentem silnej wiary, miłością i wartością, jaką jest suwerenność i powinniśmy o to dbać i pokazywać, że nam naprawdę zależy". Odniósł się także do wychowywania dzieci, także przez dziadków – starsze pokoleni. Według Marszałka wpływ kościoła katolickiego na rodzinę jest jak najlepszy. Marszałek Senatu RP podziękował Braciom Mniejszym Kapucynom za tak znakomicie przygotowane, rodzinne wydarzenie.


Uroczystość trwała do późnego wieczoru i zakończyła się Apelem Jasnogórskim.