Wyróżnienie dla Marszałka Senatu od Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych

l1eUwmOfZlOY5YVUlAimgl6213Marszałek Senatu Stanisław Karczewski 1 czerwca 2016 r. otrzymał od Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych wyróżnienie za wsparcie dla lekarzy polskiego pochodzenia przebywających zagranicą. Specjalna statuetkę wręczył marszałkowi prezes Federacji prof. Marek Rudnicki.

Okazją było spotkanie w Senacie z lekarzami polonijnymi biorącymi udział w rozpoczynającym się 2 czerwca w Warszawie IX Kongresie Polonii Medycznej i II Światowym Zjeździe Lekarzy Polskich.

 

Stanisław Karczewski zapewnił, że utrzymanie więzi Polonii i Polaków za granicą z Polską jest priorytetem w jego działalności jako marszałka Senatu. Zwrócił uwagę na potrzebę rozwijania współpracy zawodowej oraz promowania nauki języka polskiego. Poinformował także o przygotowaniach do XXVI Forum Ekonomicznego, które odbędzie się w Krynicy we wrześniu br. Jeden z paneli tego forum będzie poświęcony Polonii. Uczestnicy spotkania mówili o konieczności integracji środowiska lekarzy polskiego pochodzenia rozsianych po całym świecie, wymiany ich doświadczeń i wiedzy, co może skutkować podniesieniem poziomu i jakości leczenia.

 

Federacja Polonijnych Organizacji Medycznych zrzesza 16 organizacji, które działają w Niemczech, Francji, USA, Szwecji, l1eUwmOfZlOY5YVUlAimgl5837Gruzji, Mołdawii oraz na Białorusi, Litwie i Ukrainie. Federacja służy polonijnej społeczności medycznej przez ułatwianie wymiany doświadczeń - organizowanie kontaktów zawodowych i naukowych między grupami polskich lekarzy za granicą oraz środowiskami medycznymi i naukowymi w Polsce. W tym celu organizuje zjazdy naukowe, spotkania i konferencje. Członkowie Federacji dbają o pozytywny wizerunek Polski w krajach, w których działają lekarze polonijni.

 

 

Źródło/Foto: Senat RP