"Kontrwywiad" RMF FM z udziałem Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego

kontrwywiad9 czerwca 2016 roku Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski udzielił wywiadu w porannym programie „Kontrwywiad" w radiu RMF FM.

 

"Ani krok w tył ani gra na czas. Ustawa o Trybunale Konstytucyjnym uchwalona przez Prawo i Sprawiedliwość jest dobra, ale chcemy ją zmienić. Chcemy rozwiązać ten spór polityczny" – mówił Stanisław Karczewski, pytany o działania PiS w sprawie Trybunału Konstytucyjnego. "W jakim kształcie wyjdzie nasza ustawa o Trybunale - nie wiem. Jesteśmy gotowi na ustępstwa. Chcemy porozumieć się z opozycją, żeby TK pracował normalnie i żeby nie było dualizmu"- komentował.

 

 

Karczewski mówił, że choć Platforma ma problem z przystosowaniem się do roli opozycji, "zaczyna się z tym oswajać". "Do tej pory w Senacie co posiedzenie była wielka awantura z Platformą. W tej chwili Platforma Obywatelska już zrezygnowała z tego. Zaczynamy merytorycznie rozmawiać o problemach" - mówił gość RMF FM. Karczewski pytany o wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego na temat antyrządowej rebelii odpowiada, że "Platforma i Nowoczesna atakuje wszystko". Ryszard Petru mówiący o "pokojowej rewolucji"? "Petru chce się zmierzyć z Kaczyńskim, ale nie bardzo rozumiem co znaczy rewolucja pokojowa. To niemożliwe" - uważa polityk. Pytany o to, czy PiS jest gotowy na procesowanie się z Komisją Europejską w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości, odpowiada, że "procedura, która została wszczęta, nie jest zapisana w żadnym traktacie" . "Nie wiem, czy będzie taki proces, ale zastanawiałbym się nad tym poważnie" – dodał.

 

Marszałek Senatu był również pytany o opłatę audiowizualną, która wymaga notyfikacji Komisji Europejskiej. „Wiedzieliśmy o tym, że potrzebna jest notyfikacja. Jest termin, w którym musimy się zmieścić. Zmiana ma nastąpić niebawem" - odpowiedział Karczewski. Czym będzie się zajmowała Rada Mediów Narodowych? Gość RMF FM odpowiadał, że "będzie sprawowała nadzór". Propozycja jest taka, aby na 5 członków Rady Mediów Narodowych, 2 osoby były z opozycji - dodał. Zdaniem marszałka działalność Rady "na pewno nie będzie kosztowała kilka milionów". "Nie będą to duże koszty" - zapowiedział gość Kontrwywiadu.

 

Obejrzyj

 

W drugiej części audycji Marszałek Senatu odpowiadał na pytania zadane przez sluchaczy radia RMF FM, które dotyczyły między innymi wyjazdu na Euro 2016, programu 500+, konstytucji i zawodu lekarza. Marszałek Senatu był zdania, że lekarz kończący studia w Polsce powinien odpracować je w kraju. Obecnie około tysiąca lekarzy rocznie wyjeżdża z Polski, a do tego w ostatnim czasie wyjechało ok. 20 tys. pielęgniarek. Luka pokoleniowa jest w tych zawodach ogromna. Powiedział również, że partia rządząca nie planuje ani likwidacji Trybunału Konstytucyjnego, ani Senatu. Pytany o zmianę ordynacji wyborczej odpowiedział, że jeszcze nie ma formalnie rozpoczętych prac, ale pewne jest, że trzeba ją zmienić. Na przykład wprowadzić dodatkowy okręg wyborczy dla przedstawicieli Polonii w Senacie. Stanisław Karczewski wyraził przekonanie, że plan rozwoju gospodarczego Ministra Morawieckiego wpłynie pozytywnie na Polskę i zapewni duże wpływy do budżetu. Odniósł się także do kwoty wolnej od podatku, poinformował, że opodatkowanie diet poselskich i senatorskich przełożyłoby się na nałożenie podatku od wszystkich diet pracowniczych.

 

Obejrzyj

 

Źródło: RMF FM