Marszałek Senatu Stanisław Karczewski spotkał się w Pradze ze swoim czeskim odpowiednikiem Milanem Sztiechem.

l1eUwmOfZlOY5YVUlA27543104526 e9185f3eff oBardzo ważny jest nasz wspólny, silny głos w Europie, bardzo ważna jest też nasza jedność wobec tego, co dzieje się na Ukrainie - powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski po spotkaniu ze swoim czeskim odpowiednikiem Milanem Sztiechem, które odbyło się w piątek 10 czerwca br. w Pradze.

 

 

Karczewski powiedział dziennikarzom, że jego rozmowy w Pradze dotyczyły stosunku Polski i Czech do przyszłości UE; podkreślał znaczenie współpracy państw Grupy Wyszehradzkiej.

 

Marszałek polskiego Senatu poinformował, że zaprosił swojego czeskiego odpowiednika na wrześniowe spotkanie przewodniczących parlamentów V4, które odbędzie się w Krynicy. Podkreślił, że do Krynicy w tym czasie przyjedzie też premier Beata Szydło i inni szefowie rządów. Wcześniej powiedział, że chciałby doprowadzić do utworzenia zgromadzenia parlamentarnego Grupy Wyszehradzkiej, co - jak zaznaczył - "dodatkowo wzmocniłoby współpracę między krajami Grupy".

Z kolei Sztiech wyraził zadowolenie ze zgodności Polski i Czech co do wielu kwestii dotyczących polityki w UE.

 

"Rozmawialiśmy o wielu kwestiach i doszliśmy do wniosku, że niemal we wszystkich zgadzamy się i mamy jednakowe stanowiska; bardzo się z tego cieszę" - podkreślił szef czeskiego Senatu.

 

Dodał, że szczególnie cieszy go podobne stanowisko Polski i Czech wobec propozycji Komisji Europejskiej związanej z obowiązkowym rozlokowywaniem migrantów w UE i ewentualnego wprowadzenia "obowiązkowych kwot i sankcji, które miałyby być z tym związane". "Myślę, że dochodzi często do nadużywania słowa +solidarność+, które nie jest tutaj wcale na miejscu" - ocenił.

 

Sztiech przypomniał, że w deklaracji przyjętej w środę na zakończenie szczytu Grupy Wyszehradzkiej w Pradze kraje V4 wyraziły sprzeciw wobec propozycji obowiązkowych kwot redystrybucji migrantów w ramach UE.

 

Sztiech poinformował, że rozmowy dotyczyły też militarnego wzmocnienia wschodniej flanki NATO. Wyraził nadzieję, że takie właśnie będą konkluzje szczytu Sojuszu, który odbędzie się w lipcu w Warszawie.

 

Czeski polityk nawiązał też do przejęcia przez Polskę w lipcu przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej. Jak wskazał, jego kraj z zadowoleniem przyjmuje to, że polscy partnerzy "kontynuują kierunek, wyznaczany przez ostatnie miesiące przez Czechy".

 

Źródło: PAP, Foto: Senat RP