Komentarz Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego w programie "Polska na Dzień Dobry" w Telewizji Republika

republikasejmMarszałek Senatu RP Stanisław Karczewski skomentował bieżącą sytuację polityczną dla programu „Polska na dzień dobry" w Telewizji Republika.


Komentarz dotyczył między innymi powołania sejmowej komisji śledczej badającej sprawę Amber Gold. Marszałek powiedział, że komisja, która wyjaśni okoliczności afery jest niezwykle potrzebna, ponieważ w wyniku działalności spółki Amber Gold zostało pokrzywdzonych wiele osób. Dodatkowo ta kwestia poza wymiarem społecznym ma również wymiar polityczny.


Stanisław Karczewski odniósł się również do ustawy dotyczącej wieku emerytalnego, której zapisy o powrocie do wieku 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn są oczekiwane przez społeczeństwo. Koszt wprowadzenia tej ustawy jest duży, ale Marszałek podkreślił, że rząd cały czas pracuje nad uszczelnieniem systemu podatkowego więc dochody z tego tytułu zrównoważą budżet.


Marszałek Karczewski skomentował także plany Komisji Weneckiej, która miała wydać opinię w sprawie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym jeszcze przed zakończeniem jej procedowania w parlamencie. Ostatecznie Komisja wycofała się z tego pomysłu. „To by była po raz pierwszy opinia projektu ustawy, wokół którego jest proces legislacyjny. To by była kuriozalna sytuacja. Przyjęliśmy wniosek o wydanie takiej opinii bardzo krytycznie i dobrze, że Komisja Wenecka się z tego wycofała." – powiedział.


Na zakończenie Marszałek poinformował, że należy wnikliwie obserwować rozwój sytuacji w Turcji po puczu, który miał miejsce w nocy z 15 na 16 lipca. Wyraził nadzieję, że będą w tym kraju przestrzegane zasady demokracji oraz prawa człowieka. Turcja jest dla Polski, Unii Europejskiej i NATO ważnym partnerem.

 

Obejrzyj

 

Foto/Video: Telewizja Republika