Wystawa "Wilno - Miasto Miłosierdzia"

l1eUwmOfZlOY5YVUlAimgl9031 copyMarszałek Stanisław Karczewski otworzył w Senacie 3 lipca 2016 r. wystawę „Wilno – miasto Miłosierdzia".

 

 

Jak podkreślił, dzięki niej wszyscy możemy raz jeszcze poczuć atmosferę wielkiego święta, jakim były Światowe Dni Młodzieży i wizyta w Polsce papieża Franciszka. Był to piękny czas radości i entuzjazmu, a jednocześnie zadumy i refleksji. Z jednej strony, mogliśmy się cieszyć, a z drugiej towarzyszyła tym dniom dojrzała, głęboka zaduma nad naszą przyszłością. Marszałek Senatu podziękował za zorganizowanie wystawy w Senacie w Roku Miłosierdzia. Jak dodał, w Wilnie można się zakochać. Dzięki przypomnieniu, że to właśnie w tym mieście narodził się kult Bożego Miłosierdzia, nabiera ono szczególnej wartości duchowej.

 

„W tym mieście wszystko się zaczęło" – podkreśliła wicemarszałek Maria Koc. Przypomniała, że to właśnie w Wilnie w l1eUwmOfZlOY5YVUlAimgl9015 copylatach 1933–36 XX w. mieszkała w Klasztorze Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia św. Faustyna. W Wilnie doznała najbardziej znaczących objawień Pana Jezusa, spotkała swojego przewodnika duchowego i spowiednika bł. ks. Michała Sopoćkę, dzięki któremu zaczęła je spisywać w „Dzienniczku". To także w Wilnie dzięki jej wskazówkom powstał obraz Jezusa Miłosiernego i rozpoczął się kult Miłosierdzia Bożego, a jego ślady są tu widoczne na każdym kroku.

O odpowiedzialności za krzewienie kultu Bożego Miłosierdzia, która spoczywa na mieszkańcach Wilna, mówiła Maria Rekść, mer Rejonu Wileńskiego. Wyraziła także zadowolenie ze swojej obecności w Senacie podczas uroczystości otwarcia wystawy, która przypomina ważne postacie, dla których głoszenie prawdy o Bożym Miłosierdziu stanowiło największą wartość.

 

Prezentowana w Senacie ekspozycja przybliża najważniejsze miejsca w Wilnie i jego okolicach związane z Miłosierdziem Bożym. Przez pryzmat dokonań w dziele głoszenia najważniejszego przymiotu Boga – Miłosierdzia Bożego – przypomina najważniejsze postaci związane z tym kultem: św. Faustynę, bł. Michała Sopoćkę i św. Jana Pawła II. Wystawa, przygotowana przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska", składa się z 16 plansz, które ukazują Wilno jako miejsce, gdzie l1eUwmOfZlOY5YVUlAimgl9229 copykształtowała się wizja zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu. Znalazły się na nich m.in. zdjęcia najważniejszych w Wilnie świątyń – sanktuarium Bożego Miłosierdzia, kościołów pw. Ducha Świętego i św. Michała, Ostrej Bramy. Fotografie wzbogacają cytaty z „Dzienniczka" św. Faustyny, pism bł. ks. Michała Sopoćki i św. Jana Pawła II. Wystawowe plansze ukazują także rozpowszechnianie się kultu Miłosierdzia Bożego, m.in. powstanie nowego zgromadzenia sióstr Jezusa Miłosiernego czy sanktuarium Bozego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

 

Pomysłodawcą wystawy był ks. Mariusz Arkadiusz Marszałek, sekretarz ks. bp. Gintarasa Grušasa, Projekt zrealizowano we współpracy z Muzeum Księdza Józefa Obrembskiego w Mejszagole, filią Muzeum Etnograficznego Wileńszczyzny w Niemenczynie. Autorem zdjęć jest artysta fotografik Marian Dźwinel.

 

Źródło/Foto: Senat RP