Stanisław Karczewski w programie "Minęła 8".

W poniedziałkowy poranek 9 lipca 2018 roku Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski gościł w programie „Minęła 8” w TVP Info.

Rozmowa rozpoczęła się od omówienia trzydniowej wizyty Marszałka Senatu w Niemczech, gdzie spotykał się z niemieckimi politykami landowymi oraz Polonią. Stanisław Karczewski powiedział, że poruszonych zostało bardzo wiele tematów między innymi współpracy gospodarczej, handlowej, naukowej. Dodał, że w każdej rozmowie podnosi problem braku uznania Polaków mieszkających w Niemczech za mniejszość narodową.

Marszałek Senatu poinformował, że rozmawiał również z niemieckimi dziennikarzami, którym wyjaśniał na czym polegają reformy systemu sądownictwa. Zauważył, że niemieccy dziennikarze i politycy mówią tylko i wyłącznie językiem „Gazety Wyborczej”, nie poszukują żadnych innych głosów. Powiedział, że 85% polskiego społeczeństwa oczekuje zmiany w wymiarze sprawiedliwości, który nie był reformowany po 1989 roku. Dodał, że widoczne jest zaangażowanie polityczne byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego i byłej I prezes Sądu Najwyższego, co nie powinno mieć miejsca.

Stanisław Karczewski poinformował, że w najbliższym czasie będzie się spotykał z polonijnymi dziećmi i młodzieżą spędzającymi wakacje w Polsce.

W programie poruszony został temat 75. rocznicy krwawej niedzieli na Wołyniu. Marszałek wyraził nadzieję, że w kwestii rzezi wołyńskiej Polska dojdzie do porozumienia z Ukrainą, opartego na prawdzie historycznej.

Redaktor prowadząca zapytała o zbliżające się posiedzenie Zgromadzenia Narodowego. W ocenie Marszałka Karczewskiego, to bardzo źle, że opozycja kontestuje te obrady. Przypomniał, że niektóre partie opozycyjne zrobiły ogromny błąd w grudniu 2016 roku organizując strajk posłów w Sejmie. Marszałek Karczewski wyraził nadzieję, że w związku z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości i 550. rocznicą polskiego parlamentaryzmu – ważnymi symbolami, opozycja weźmie udział w obradach.

Na zakończenie został zapytany o referendum konsultacyjne w sprawie zmiany konstytucji. W odpowiedzi Marszałek Senatu powiedział, że na ostatnim przedwakacyjnym posiedzeniu Senatu zostanie rozpatrzony wniosek prezydenta Andrzeja Dudy o przeprowadzenie referendum.

Zapraszamy do obejrzenia całego programu z udziałem Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego.

Źródło: TVP Info