Inauguracja Polskiej Katedry w NotreDame w Paryżu.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski 1 grudnia 2018 r. wziął udział w inauguracji Polskiej Kaplicy w katedrze Notre Dame w Paryżu.

„Ta kaplica to polski ślad w sercu Francji” – powiedział marszałek. Dodał, że to wydarzenie wieńczy obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości we Francji.

Marszałkowi w podróży do Francji towarzyszy wicemarszałek Senatu Michał Seweryński oraz przewodniczący Senackiej Grupy Polsko-Francuskiej Aleksander Pociej. Na te uroczystości przybyli także członkowie prezydium Polsko-Francuskiej Grupy Parlamentarnej, posłowie: Dorota Rutkowska, Kazimierz Gołojuch, Zbigniew Gryglas, Józef Leśniak, Anna Nemś i Jan Dziedziczak.

Po mszy świętej, przed poświęceniem kaplicy marszałek powiedział, że „Kościół jest częścią naszej narodowej i europejskiej historii oraz fundamentem Zachodniej cywilizacji. W nim rozpoznajemy się i jako dzieci Boże i jako dzieci własnych narodów i wreszcie - jako ludzie Zachodu – cywilizacji, która wciąż się odradza i która wciąż ma wiele dobrego światu do zaoferowania.”

Zaznaczył, że nieczęsto zdarza się polskiemu politykowi otwierać obiekt chrześcijańskiego kultu religijnego we Francji. „Tym bardziej czuję się wyróżniony” – powiedział marszałek. Przypomniał, że podczas pamiętnej wizyty w 1967 r. w rządzonej wówczas przez komunistów Polsce prezydent Francji generał de Gaulle uczestniczył we mszy świętej w oliwskiej katedrze. „Pozostawiło to niezatarte wrażenie. Nie był to tylko osobisty akt wiary generała. Obecnością w katedrze de Gaulle pokazał Polakom, że mimo komunistycznego zniewolenia połowy kontynentu, należymy do tej samej wspólnoty. Dodawało nam to wówczas otuchy. Dziś sytuacja jest zupełnie inna, a jednak zasadnicze przesłanie tego gestu zachowuje aktualność”- zaznaczył S. Karczewski.

Podziękował fundatorom i inicjatorom kaplicy – Polskiej Akcji Katolickiej, polskiej ambasadzie w Paryżu, hrabinie Isabelle d’Ornano. Wyraził zadowolenie, że Senat mógł się przyczynić do powstania tej kaplicy życzył, by cieszyła ona odwiedzających katedrę naszych rodaków, a także, by służyła wszystkim wiernym.

Setki Polaków z kraju i mieszkających we Francji przybyło na inaugurację polskiej kaplicy w katedrze Notre Dame w Paryżu. Uroczystość poprzedziła msza celebrowana przez metropolitę poznańskiego arcybiskupa Stanisława Gądeckiego.

Mszę z okazji inauguracji kaplicy pw. Najświętszej Matki Bożej Częstochowskiej i św. Germana, z kopią obrazu Matki Bożej Częstochowskiej z Jasnej Góry oraz relikwiami św. Jana Pawła II, koncelebrowali kapłani polscy i francuscy, wśród nich były arcybiskup Paryża kardynał Andre Vingt-Trois.

"To wielki dla nas honor, że możemy w takim miejscu mieć znak, który będzie inspirował nie tylko Polaków" - powiedział abp Gądecki. W homilii metropolita poznański odniósł się do utraty przez Polskę niepodległości. Mówił, że tak naprawdę Polska straciła niepodległość już na początku XVIII w. "Przyczyną upadku była niesprawiedliwość, zrodzona z lekceważenia Boga i jego przykazań" - mówił arcybiskup.

Podkreślił, że "Chrześcijaństwo przyniosło świadomość wolności wszystkim ludziom bez wyjątku, choć wcielenie tej zasady w życie wymagało długotrwałej i żmudnej pracy; pierwszą i podstawową wolnością każdego człowieka jest jego wolność wewnętrzna" - podkreślił.

Na zakończenie arcybiskup wezwał Opatrzność, by sprawiła, żeby stanowione przez rządzących prawa zawsze były zgodne z najwyższym prawem Bożym.

 

 

Źródło: Senat RP