Stanisław Karczewski w Polskim Radiu 24.

8 stycznia br wicemarszałek Senatu RP Stanisław Karczewski gościł w porannym programie "24 pytania" w Polskim Radiu 24.

- Każdy wyjazd zagraniczny jest związany z prowadzeniem polityki zagranicznej. Ja odbyłem wiele wizyt zagranicznych. One były zawsze starannie przygotowywane razem z MSZ. Te wizyty muszą być skoordynowane - mówił w Polskim Radiu 24 były marszałek, a obecnie wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski z Prawa i Sprawiedliwości.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki z Platformy Obywatelskiej wybiera się do Brukseli, by tam spotkać się m.in. z wiceszefową Komisji Europejskiej Verą Jourovą. Polityk zapowiedział, że chce skonsultować przygotowywaną w Polsce ustawę reformującą sądownictwo pod kątem jej zgodności z zasadą praworządności. W Polskim Radiu 24 odniósł się do tych planów Stanisław Karczewski.

Wicemarszałek Senatu podkreślił, że przez ostatnie 2 miesiące, od kiedy wybrany został na urząd Tomasz Grodzki, nie komentował i nie krytykował jego działań i zachowań. Teraz jednak podzielił się pewnym przemyśleniem na temat pracy nowego przewodniczącego izby wyższej parlamentu.

- Zostałem poddany bardzo ostrej krytyce, od pierwszego dnia, od pierwszego momentu. "To będzie inny Senat, demokratyczny, otwarty". Te obydwie ręce podniesione w znaku "V", naśladujące i przypominające gest Tadeusza Mazowieckiego, teraz oceniam trochę inaczej. Nie jako wiktorię, ale jako wypowiedzenie wojny Prawu i Sprawiedliwości. To jest permanentny atak na Prawo i Sprawiedliwość, krytyka wszelkich jego poczynań - mówił polityk.

"Każdy wyjazd zagraniczny to dyplomacja"

Stanisław Karczewski odniósł się do planowanej wizyty marszałka Tomasza Grodzkiego w Brukseli. Zauważył, że polityk prowadzi własną politykę zagraniczną i nie zgodził się z jego obroną, że konsultacje ustawy nie są polityką zagraniczną.

- Każdy wyjazd zagraniczny jest związany z prowadzeniem polityki zagranicznej - dyplomacji parlamentarnej, dyplomacji innego rodzaju. Ja odbyłem wiele wizyt zagranicznych. One były zawsze starannie przygotowywane razem z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, zawsze miałem wytyczne, zawsze omawiałem w wielu kwestiach osobiście z ministrem Waszczykowskim, potem z ministrem Czaputowiczem treść i agendę rozmów z przedstawicielami władz innych krajów. Te wizyty muszą być skoordynowane - mówił wicemarszałek.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Źródło: Polskie Radio