Wypowiedź Marszałka Stanisława Karczewskiego dla KAI po zakończeniu pielgrzymki Polaków do Rzymu

14589572 1176840259049019 2053527249509957919 oBez dialogu również z Kościołem nie ma dobrych rozwiązań dla Polski i Polaków – podkreślił w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną Stanisław Karczewski.

 

 

 

Marszałek Senatu podsumował udział delegacji państwowej w pielgrzymce narodowej Polaków do Rzymu, która zakończyła się w niedzielę. Marszałek Senatu Stanisław Karczewski w rozmowie z KAI podkreślił, że cieszy się ze spotkania z uczestnikami pielgrzymki, zarówno z Polski, jak i Polonii z całego świata.


Zauważył, że pielgrzymka narodowa dla pielgrzymów z Polski miała szczególny charakter, ponieważ odbywała się w czasie, kiedy wspominamy w liturgii wielkiego rodaka, św. Jana Pawła II. – Z wielką dumą i radością wszyscy klękali przed grobem św. Jana Pawła II, był to wielki dzień dla wszystkich, którzy przyjechali do Rzymu, to również ważny dzień dla nas, dla Polski.


Marszałek Karczewski zwrócił uwagę, że pielgrzymka narodowa jest ważnym wydarzeniem dla państwa polskiego, dlatego uczestniczyła w niej również delegacja władz państwowych. – Wczoraj spotkaliśmy się z przedstawicielami Episkopatu, rozmawialiśmy o ważnych wydarzeniach jakie miały miejsce w tym roku. Mówiliśmy o obchodach 1050. rocznicy Chrztu Polski, zorganizowanej w Gnieźnie i Poznaniu przy współudziale polskiego rządu oraz Sejmu i Senatu – przypomniał marszałek. Wskazał, że odbyło się wtedy pierwsze w historii Zgromadzenie Narodowe poza gmachem Sejmu, w którym udział wzięli przedstawiciele europejskich parlamentów i episkopatów.


- Podsumowywaliśmy również przebieg Światowych Dni Młodzieży i pielgrzymkę Ojca Świętego w Polsce. Było to dla młodzieży wielkie święto – powiedział Stanisław Karczewski.14712872 1176840339049011 6439778914253677247 o
Na pytanie o to, czy nie boi się, że udział delegacji państwowej w pielgrzymce narodowej i otwarte odnoszenie się w sposobie sprawowania władzy do wartości chrześcijańskich nie będzie zarzutem o uprawianie państwa wyznaniowego marszałek Karczewski przypomniał, że w Polsce obowiązuje konkordat i Prawo i Sprawiedliwość wie, na czym polega rozdzielność polityki od Kościoła. – Ale Kościół to również Polska, to również element naszej tożsamości, naszej historii i naszej tradycji. Bez dialogu, również z Kościołem, nie ma dobrych rozwiązań dla Polski i Polaków – podkreślił Stanisław Karczewski.


Zapytany o to, jak powinien wyglądać w Polsce dialog, do którego podczas sobotniej audiencji jubileuszowej zachęcał papież Franciszek, marszałek Senatu zwrócił uwagę, że dialog powinniśmy prowadzić we wszystkich obszarach. – Powinniśmy rozmawiać, a nie obrażać się na siebie. Nie krytykować wszystkiego, nie stawiać się w kontrze do każdej propozycji – powiedział.


Wezwał również partie opozycji do rozpoczęcia autentycznego dialogu. - Dialogu nie można prowadzić na ulicy ani za granicą. Dialog powinien być prowadzony w parlamencie, tam jest do tego miejsce – powiedział KAI marszałek Senatu.

 

Źródło: KAI

Foto: Senat RP