Drugi dzień wizyty Marszałka Stanisława Karczewskiego w Estonii

l1eUwmOfZlOY5YVUlAimg 6685a copy copy25 października 2016 r., drugiego dnia pobytu Marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego w Tallinie odbyły się spotkania z między innymi nowo wybraną prezydent Republiki Estonii Kersti Kaljulaid i premierem Taavi Rõivasem.

 

 

 

Rozmowy dotyczyły bezpieczeństwa w Europie, współpracy regionalnej, przyszłości Unii Europejskiej, a także zbliżającej się prezydencji Estonii w UE.


Marszałek pogratulował pani prezydent wyboru na urząd. Podkreślił, że Polska przywiązuje dużą wagę do współpracy z Estonią. Zaznaczył, że współpraca między obu krajami układa się bardzo dobrze.

 

Prezydent Estonii podkreśliła, że Polska jest ważnym partnerem Estonii. Wysoko oceniła współpracę w zakresie obronności. Dodała, że z radością i nadzieją w Estonii odebrano rezultaty warszawskiego szczytu NATO. Mówiła też o konieczności zintensyfikowania współpracy gospodarczej.

 

Marszałek powiedział, że Polska także cieszy się z rezultatów szczytu NATO i wzmocnienia flanki wschodniej sojuszu. „Tenl1eUwmOfZlOY5YVUlAimg 6967 copy szczyt zrealizował oczekiwania Polski" – zaznaczył. Dodał, że bezpieczeństwo jest priorytetem obecnego rządu. „Nie możemy dopuścić do wybuchu wojny w Europie" – powiedział. Zdaniem marszałka sytuacja za wschodnią granicą UE zobowiązuje do ostrożności i wzmacniania obronności.

 

Politycy dyskutowali także o problemach i przyszłości UE. Marszałek powiedział, że Polska opowiada się za trwałością UE i w jej ramach za solidarną współpracą suwerennych państw. Mówiono także o pomysłach stworzenia armii europejskiej i jeśli taki projekt narodzi się to oba państwa są gotowe w nim uczestniczyć.

 

Prezydent powiedziała, że Estonia popiera kandydaturę Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ i prosi o poparcie Estonii na kolejną kadencję w tej Radzie. Mówiła także o priorytetach estońskiej prezydencji. Podkreśliła, że będą one dość oczywiste. Estonia skoncentruje się na otwartości Unii Europejskiej, bezpieczeństwie i programie cyfrowym.

 

Także w rozmowie z premierem Taavi Rõivasem głównym tematem było bezpieczeństwo w Europie i rezultaty szczytu NATO. Politycy rozmawiali ponadto o wymianie doświadczeń w zakresie obrony terytorialnej, którą Polska zamierza rozbudować. Estonia ma w tej dziedzinie duże doświadczenia. Na jej obronność składa się zawodowa armia i dobrowolna liga obrony, która współpracuje ściśle z armią. Premier Estonii wskazywał też na wagę obrony cybernetycznej.

 

14650308 1179414715458240 183196637038576694 nPolska delegacja spotkała się także z wiceminister kultury Estonii Anne-Ly Reimą. W Estonii ten resort zajmuje się m.in. kwestiami mniejszości narodowych i opieką nad swoją diasporą. Marszałek podziękował za wsparcie, jakie władze Estonii udzielają Polonii.

 

Marszałek Karczewski zwiedził również niezwykłe Muzeum Okupacji. Zgromadzone tam eksponaty w ciekawy sposób przybliżają zwiedzającym historię Visit Estonia w czasie II wojny światowej i czasach ZSRR. Wymownym przesłaniem tego muzeum jest wezwanie do ciągłego zabiegania o pokój i bezpieczeństwo Europy i świata.

 

Kliknij, aby obejrzeć zdjecia z pobytu Marszałka Stanisława Karczewskiego w Tallinie

 

Źródło/Foto: Senat RP