Obchody Narodowego Święta Niepodległości

30884455696 636932d699 oObchody Narodowego Święta Niepodległości w Warszawie 11 listopada 2016 r. rozpoczęły się od mszy św. za Ojczyznę w Świątyni Opatrzności Bożej.

 

We mszy uczestniczyli przedstawiciele najwyższych władz Rzeczypospolitej Polskiej, m.in. prezydent Andrzej Duda, marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, premier Beata Szydło,wicemarszałkowie Senatu Maria Koc i Adam Bielan, parlamentarzyści oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Warszawy.

 

Ta msza jednocześnie rozpoczęła uroczystości otwarcia Świątyni Opatrzności Bożej. Świątynia budowana była na Polach Mokotowskich przez wiele lat. Jest ona wotum wdzięczności narodu za odzyskanie wolności. Obietnicę wzniesienia sanktuarium złożył 225 lat temu Sejm Wielki. Mszy przewodniczył prymas Polski, abp. Wojciech Polak, a homilię wygłosił przewodniczący Konferencji Episkopatu abp. Stanisław Gądecki.

 

Marszałek i senatorowie wzięli udział w Belwederze w uroczystości wręczenia przez prezydenta odznaczeń obywatelom, którzy zasłużyli się dla wolnej Polski.

 

W imieniu Senatu Rzeczypospolitej Polskiej zostały złożone wieńce pod pomnikami bohaterów, którzy przyczynili się do 30920293265 483feff47c oodzyskania niepodległości przez nasz kraj.

 

Następnie, o godzinie 12:00, marszałek Senatu i parlamentarzyści uczestniczyli w uroczystej odprawie wart przy Grobie Nieznanego Żołnierza na placu marszałka Józefa Piłsudskiego.

 

Późnym popołudniem marszałek Senatu uczestniczył w obchodach tego święta zorganizowanych przez Prawo i Sprawiedliwość w Krakowie. W katedrze na Wawelu odbyła się msza święta. Po mszy politycy PiS oddali hołd marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu oraz Lechowi i Marii Kaczyńskim, spoczywającym w kryptach Katedry Wawelskiej. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli do hali Towarzystwa "Sokół", gdzie zaplanowano wystąpienie prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego oraz koncert patriotyczny.

 

Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest 11 listopada, dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, po 123 latach zaborów.

 

Kliknij, aby obejrzeć galerię zdjęć

 

Źródło/Foto: Senat RP