Marszałek Senatu RP z wizytą we Lwowie

l1eUwmOfZlOY5YVUlAimg 8228Marszałek Senatu Stanisław Karczewski 12 listopada 2016 r. rozpoczął wizytę we Lwowie od spotkania z przewodniczącym Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej Olehem Synikutką oraz przewodniczącym Lwowskiej Obwodowej Rady Oleksandrem Hanuszczynem.

 

Tematem rozmów były m.in stosunki polsko-ukraińskie. "Historia pokazała, że nie ma niezależnej Polski, gdy nie ma niezależnej Ukrainy. Myślę, że wszyscy jesteśmy tego świadomi" - powiedział przewodniczący Oleh Synikutka.

 

Marszałek Stanisław Karczewski odpowiedział, że Polska przykłada wielką wagę do stosunków z Ukrainą. "Chcemy być wrotami do Unii Europejskiej dla Ukrainy" - podkreślił marszałek.

Marszałek podziękował za gesty przyjaźni wobec Polaków mieszkających na Ukrainie. "Dziękujemy za działania związane z godnym pochówkiem polskich żołnierzy na cmentarzu w Mościskach. Cenię sobie także pomoc przy budowie Domu Polskiego we Lwowie. Mam nadzieję, że będzie to miejsce tętniące życiem kulturalnym, miejsce spotkań Polaków i Ukraińców" - powiedział marszałek Karczewski. Jednak S. Karczewski przypomniał, że są także problemy, które wymagają rozwiązania. "Są sprawy, które stoją przed nami, są problemy nierozwiązane i bardzo ważne, jak choćby przekazanie na potrzeby miejscowej społeczności polskiej kościoła św. Magdaleny oraz domu parafialnego przynależnego do kościoła św. Antoniego" - mówił marszałek Senatu.

 

O dobrych relacjach polsko-ukraińskich mówił przewodniczący Lwowskiej Obwodowej Rady Oleksandr Hanuszczyn. "Uważam, że obwód lwowski jest i będzie wzorem jak powinny l1eUwmOfZlOY5YVUlAimg 8398wyglądać relacje pomiędzy Polską i Ukrainą. W ciągu bieżącego roku mieliśmy co najmniej po dwie wizyty na szczeblu samorządowym z województw podlaskiego, mazowieckiego, podkarpackiego i lubelskiego. Przed nami kolejne wizyty na szczeblu rządowym oraz parlamentarnym. Mówię o tym dlatego, by pokazać jak intensywne są nasze stosunki. Bardzo dobrze współpracuje się nam z konsulatem polskim we Lwowie. Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z panem konsulem" - mówił Oleksandr Hanuszczyn. Przewodniczący Lwowskiej Obwodowej Rady skomentował także trwający na wschodzie Ukrainy konflikt. "Dziękuję rządowi i parlamentowi polskiemu za wsparcie. Chciałbym, żeby Europa uświadomiła sobie, że ten konflikt to nie tylko sprawa Ukrainy, i że nie bronimy tylko naszych granic, ale także granic Europy" - mówił Hanuszczyn.

 

Marszałek Karczewski podkreślił, że Polska nie pogodzi się nigdy z aneksją Krymu przez Rosję i że Ukraina zawsze może na Polskę liczyć. Co do polsko-ukraińskich stosunków marszałek wyraził opinię, że potrzebny jest wzajemny szacunek i że on zdeterminuje rozwiązywanie problemów.

 

Przewodniczący Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej Oleh Synikutka powiedział, że palącym problemem jest sytuacja na polsko-ukraińskiej granicy, którą ,według niego, należałoby rozwiązać przy pomocy wspólnego miejsca do odpraw oraz wspólnej bazy danych i wymiany informacji. Konsul Generalny Polski we Lwowie Wiesław Mazur w odpowiedzi poinformował, że na ten temat rozmawiał ostatnio na Ukrainie wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jakub Skiba.

 

Marszałek Karczewski podziękował za spotkanie i wyraził nadzieję, że stosunki polsko-ukraińskie, które są na dobrym poziomie będą się rozwijały.

 

Wraz z przewodniczącym Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej Olehem Synikutką oraz przewodniczącym Lwowskiej Obwodowej Rady Oleksandrem Hanuszczynem marszałek Senatu Stanisław Karczewski udał się na Cmentarz Orląt Lwowskich, gdzie złożył kwiaty na mogile Pięciu Nieznanych z Persenkówki.

 

l1eUwmOfZlOY5YVUlAimg 8445Podczas wizyty w Rzymskokatolickim Muzeum Archidiecezjalnym marszałek spotkał się z przedstawicielami polskich organizacji oraz mediów. Wśród poruszanych tematów były sprawy związane z edukacją i problemami w znalezieniu nauczycieli języka polskiego. Każdy z działaczy przedstawił swoją organizację i jej działanie na terenie Ukrainy. Marszałek podziękował za dbanie o polskość we Lwowie i wyraził nadzieję, że Dom Polski, który jest w trakcie budowy będzie miejscem, w którym polskie środowiska będą mogły jeszcze efektywniej wykorzystywać swój potencjał.

 

Następnie marszałek Karczewski wizytował budowę Domu Polskiego i wyraził nadzieję, że w 2018 roku będzie możliwe jego otwarcie.

 

Marszałek wieczorem uczestniczył także w inauguracji Festiwalu "Odkrywamy Paderewskiego".

 

Żródło/Foto: Senat RP