Marszałek Stanisław Karczewski na Zgromadzeniu Wsi Polskiej

22796899068 e9b15d1efa oW dniu 13 listopada br. w miejscowości Wojnicz odbyło się zorganizowane przez Prawo i Sprawiedliwość Zgromadzenie Wsi Polskiej, w którym udział wziął Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski.

 

- Jesteśmy dumni z tego, że jesteśmy kontynuatorem polskiego ruchu ludowego. To dla nas duma, honor i wielkie zobowiązanie - powiedział Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński podczas Zgromadzenia Wsi Polskiej w Wojniczu. - Jesteśmy dumni z tego, że wprowadziliśmy do parlamentu wielu prawdziwych rolników, służących polskiej wsi - dodał.

Prezes PiS zwrócił uwagę, że PiS wygrało wybory m.in. dzięki głosom rolników.

 

- Uzyskaliśmy ten niezwykły sukces dzięki ogromnemu poparciu na polskiej wsi. Uzyskaliśmy go dzięki temu, że wśród rolników zdobyliśmy bezwzględną większość. I chciałbym za to podziękować - mówił.

 

Jak podkreślił, jego ugrupowanie jest partią, która chce być i jest w Polsce gospodarzem. Nawiązał do czasów rządów koalicji PO-PSL. - Obca jest nam całkowicie mentalności tych 22796899908 abb1671a27 owszystkich, którzy potrafią się tylko kłaniać, oczekiwać na poklepywanie po plecach, byli gotowi oddawać polskie interesy, także wsi. Oni dziś najgłośniej przeciw nam krzyczą, a polska wieś naprawdę dzięki ich polityce, pełnej źle rozumianej pokory, swego rodzaju poddaństwa wobec tych silniejszych, tak bardzo wiele straciła - stwierdził.

 

- Podjęliśmy odpowiednie decyzje. Dziś polska ziemia nie jest dla spekulantów, nie jest dla obcych, jest dla polskich rolników - podkreślił. - Nasłuchaliśmy się w tej sprawie wielu krytyk, wielu ataków, ale pamiętajcie - dobry gospodarz chce powiększać swoją ojcowiznę, dba o nią, a nie myśli o tym, że będzie ją sprzedawał. Stąd nasze decyzje. Stąd także słuszna decyzja o powstrzymaniu sprzedaży ziemi państwowej, a to ciągle jest 1,5 mln hektarów. (...) - Trzeba doczekać do momentu, kiedy polska wieś, polscy rolnicy się wzbogacą, że będą mogli tę ziemię kupować, bo ona musi być dla polskich rolników - mówił.

 

Prezes PiS w swoim przemówieniu podkreślił, że praca rolników nie jest zwykłą pracą, ale misją, którą należy wypełniać przez całe życie i przekazywać następnym pokoleniom.

- My takiej wsi będziemy bronili, bo ona jest Polsce tak bardzo potrzebna w różnych sferach (...), pozostaje opoką Polski i polskości - zaznaczył.

 

Jarosław Kaczyński podkreślił, że celem PiS jest polska wieś idąca w kierunku dobrze rozumianej nowoczesności a równocześnie oparta o tradycję. - Wieś, która nie będzie niczym ustępowała miastu, będzie miejscem zamieszkania bardzo ważnej i wspaniałej części naszego narodu - rolników, Polaków - zapowiedział.

 

Obecna na Zgromadzeniu Wsi Polskiej Premier Beata Szydło w swoim wystąpieniu podkreśliła, że rząd PiS skierował polską wieś na realna drogę rozwoju, ale jest przed nim jeszcze 22796899818 712025d790 owiele do zrobienia. Podziękowała też rolnikom za wspieranie PiS podczas kampanii wyborczej i za to, że dzięki wsi jej partia wygrała wybory.

 

- Dziękuję wam za ten rok, kiedy wspieracie nas w naszych rządach (...) mamy tę siłę, by pokonywać kolejne trudności, nie dawać się tym, którzy robią wszystko, by Polsce nie wiodło się dobrze, ale wiemy, że wy za nami stoicie – powiedziała. - Polska wieś jest miejscem, gdzie w szczególny sposób jest pielęgnowana polskość. Tutaj słowa "Bóg, Honor, Ojczyzna" są ciągle filarami codziennego życia i na każdym kroku to odczuwamy. (...) Każdy, kto zna i rozumie polską wieś wie jak wielki trud każdego dnia podejmujecie, bo nam wszystkie Polakom zapewnić nie tylko dobrobyt, ale także tą gwarancję polskości, o która teraz musimy się coraz bardziej upominać - dodała.

 

- Dzięki wartościom pielęgnowanym na polskiej wsi Polska będzie silnym, ważnym państwem na mapie Europy i świata. PiS szło do wyborów mówiąc, że każdy człowiek ma mieć równe szanse i musi być doceniony, rząd PiS od pierwszego dnia swojej pracy jest wierny tym zobowiązaniom. (...) Chcemy, żeby polska wieś stała wartościami, które tutaj są ciągle żywe: rodzina, ojczyzna, wiara, tradycja, ale też i nowoczesność. Chcemy nowoczesnej, tradycyjnej i wiernej polskiej wsi - zaznaczyła.

 

Minister Rolnictwa Krzysztof Jurgiel, mówiąc o programie PiS dla rolnictwa, ocenił, że poprzednia koalicja rządowa lekceważyła tę sferę. - Nasz rząd posiada program dla rolnictwa. 22796898898 4fedea98f0 oPotrzeba wielu zmian, aby poziom życia na wsi osiągnął zbliżony poziom do miasta – stwierdził. Według niego program zrównoważonego rozwoju rolnictwa obejmuje wiele sfer życia gospodarczego, społecznego, a także edukację i kulturę. Jest też częścią planu wdrażanego przez Wicepremiera Morawieckiego.

 

Jak mówił, umocnieniu pozycji rolników mają służyć przygotowywane ustawy dotyczące m.in. spółdzielni rolniczych, umożliwiająca bezpośrednią sprzedaż artykułów żywnościowych pochodzących z własnych gospodarstw rolnych czy rozszerzająca możliwości ubezpieczania się w towarzystwach ubezpieczeń wzajemnych.

 

Szef resortu rolnictwa wymienił program rozwoju rynków rolnych, koncentrujący się na dziewięciu głównych rynkach rolnych, w tym m.in. zbóż, wieprzowiny i wołowiny. Wskazał na uruchomienie 23 zagranicznych rynków zbytu dla polskich płodów rolnych, w tym rynku chińskiego, gdzie trafiają rodzime jabłka.

 

- Perspektywa jednego roku rządów to niewiele - nasz program przekształceń cywilizacyjnych na polskiej wsi jest rozłożony na wiele lat. Rząd PiS go wypełni i dotrzyma złożonego słowa - podkreślił Minister Jurgiel.

 

Źródło/Foto: www.pis.org.pl