Obchody 72. rocznicy odbicia przez żołnierzy Armii Krajowej Obwodu „Głuszec” - Grójec więźniów z rąk gestapo.

00561 fotoMarszałek Senatu RP Stanisław Karczewski w dniu 23 marca br. wział udział w obchodach 72. rocznicy odbicia przez żołnierzy Armii Krajowej Obwodu „Głuszec" - Grójec więźniów z rąk gestapo.

 

 

Rokrocznie w szczególny sposób mieszkańcy Grójca przywołują pamięcią tych wszystkich, którzy walczyli za wolność i niepodległość naszego kraju często płacąc za to ofiarą życia.

Dnia 27 marca przypada kolejna rocznica akcji na Caritas. Było to największe działanie podziemia niepodległościowego na terenie powiatu grójeckiego polegające na odbiciu więźniów z więzienia gestapo.

 

Społeczność naszej szkoły obchodzi przy tej okazji święto swojego Patrona. W tym roku obchody przypadły nieco wcześniej ze względu na zbliżające się Święta Wielkanocne.

Uroczystości rozpoczęły się 23.03.2016 r. o godz. 10 uroczystą mszą świętą odprawioną w kościele św. Mikołaja w intencji Żołnierzy Armii Krajowe Obwodu „Głuszec"- Grójec. Następnie uczestnicy obchodów udali się do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, gdzie zgromadzonych powitała pani dyrektor Dorota Skalińska. Honorowymi gośćmi byli kombatanci Armii Krajowej Obwodu „Głuszec"- Grójec. Swoją obecnością uświetnili uroczystość m.in. Marszałek Senatu Stanisław Karczewski, Poseł na Sejm RP Marek Suski, Starosta powiatu grójeckiego Marek Ścisłowski, Wicestarosta Dariusz Piątkowski, Przewodniczący Rady Powiatu Teresa Bednarska oraz Michał Pruś, członkowie zarządu powiatu grójeckiego, radni powiatu, wiceburmistrz Gminy i Miasta Grójec Karol Biedrzycki, dyrektorzy jednostek samorządowych z terenu powiatu grójeckiego i miasta Grójca, poczty sztandarowe szkół powiatu grójeckiego, starostwa powiatowego w Grójcu oraz służby mundurowe. Uroczystościom towarzyszyli żołnierze 1 Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego oraz orkiestra wojskowa.00585 foto

 

Uczniowie na akademii zaprezentowali spektakl słowno – muzyczny, w którym nawiązali do działalności podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej oraz akcji na Caritas, która przeszła do historii jako przykład walki patriotycznego grójeckiego społeczeństwa. Podkreślano odwagę walczących żołnierzy, których nie powstrzymały bezwzględność i okrucieństwo oddziałów niemieckich a w późniejszym okresie władz komunistycznych. Uczniowie swoim zaangażowaniem chcieli podziękować żołnierzom Armii Krajowej za ich niezłomną i bohaterską postawę oraz za to, że dzięki Nim mogą żyć teraz w wolnej Ojczyźnie. Mottem przewodnim spektaklu były sowa zaczerpnięte z powieści Doroty Terakowskiej: „Jedna sekunda życia jest warta kilku milionów lat pamięci".

 

Następnie wysłuchaliśmy wykładu pracownika Instytutu Pamięci Narodowej, pana Pawła Kosińskiego, poświęconego Polskiemu Państwu Podziemnemu i Akcji „Burza".

Na zakończenie przemówienia wygłosili Marszałek Senatu Stanisław Karczewski, Poseł na Sejm RP Marek Suski oraz Starosta powiatu grójeckiego Marek Ścisłowski.

Po uroczystości w szkole zgromadzeni udali się w asyście orkiestry wojskowej na ul. Mogielnicką, aby uczestniczyć w apelu poległych oraz złożyć kwiaty i znicze pod tablicą upamiętniającą akcję z 1944 r.

 

Źródło/Foto: www.grojec.pl