Rozmowa z Marszałkiem Senatu RP Stanisławem Karczewskim w programie "Gość Wydarzeń"

newsMarszałek Senatu RP udzielił w dniu 16 maja br. wywiadu w programie „Gość Wydarzeń" w Polsat News.

 

Rozmowa rozpoczęła się od tematu spotkań proponowanych zarówno przez Marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego jak i opozycję w sprawie sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego. Marszałek podkreślił, że w tej sytuacji najważniejsza jest rozmowa, której miejsce powinno mieć w Sejmie oraz wspólne szukanie rozwiązań. Odniósł się także do faktu, że Biuro Legislacyjne Trybunału Konstytucyjnego wydało opinię w sprawie projektu ustawy dotyczącego tej instytucji, przedstawionego przez partię Prawo i Sprawiedliwość, co jest niedopuszczalne, ponieważ prawnicy z Biura powinni się zajmować tylko tymi ustawami, które już wpłynęły do Trybunału.

 


Następnie dyskusja została skierowana na temat audytu przeprowadzonego przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Marszałek powiedział, że: „to była bardzo rzetelna ocena tego, co Platforma Obywatelska z PSL robiła przez osiem lat" i dodał:  "Polacy zasługują na to, żeby wiedzieć co i jak zostało zrobione (...) Platforma Obywatelska zarządzała państwem źle". Marszałek Senatu RP został zapytany o sytuację w polskich siłach zbrojnych. W swojej odpowiedzi stanowczo podkreślił, że: „w wojsku potrzebna jest generalna zmiana i to minister Macierewicz robi. Jestem przekonany, że za kilka tygodni, kilka miesięcy nawet ci, którzy bardzo krytykują pana ministra powiedzą, że to jest bardzo dobry minister, najlepszy minister obrony narodowej od wielu, wielu lat (...) niezwykle rzetelnie i odpowiedzialnie podchodzi do zarządzania wojskiem".


Na zakończenie Stanisław Karczewski poinformował o zbliżającym się spotkaniu szefów parlamentów krajów Unii Europejskiej w Luksemburgu. Rezolucja przygotowana przez Polskę na to zgromadzenie mówi o solidarnych państwach Europy.

 

Obejrzyj

 

Źródło: Polsat News