Młodzi szachiści grają w Senacie dla Polonii

l1eUwmOfZlOY5YVUlAimgl0424Finał rozgrywek odbył się 17 maja 2016 r. w Senacie z udziałem blisko siedemdziesięciu młodych szachistów. Zwycięzcami V edycji turnieju „Szachiści grają dla Polonii" zostali Wojciech Golenia z Wieliczki, Lidia Czarnecka z Elbląga i Magdalena Budkiewicz ze Staniątek.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski, otwierając rozgrywki, podziękował dzieciom za przybycie do Senatu i udział w grze, w szlachetnym celu. Dzięki temu turniejowi trzydzieścioro polskich dzieci z Litwy przyjedzie latem na obóz szachowy do Polski.

 

Turniej organizowany jest przez Polski Związek Szachowy. Akcja „Szachiści grają dla Polonii" odbywa się pod honorowym patronatem Marszałka Senatu.

 

l1eUwmOfZlOY5YVUlAimgl0713Marszałek Karczewski powiedział, że szachy to gra królewska, ale każdy może w nią grać. „Szachy to gra, która stwarza możliwość wyjątkowego kontaktu z drugim człowiekiem - gracze robią wszystko, by wygrać, ale z poszanowaniem obowiązujących reguł. Szachy uczą planowania i przewidywania, czyli tego, co potrzebne jest w życiu, co przydaje się politykom. Ci politycy, którzy grają w szachy, traktują swoich przeciwników politycznych wyjątkowo - jak w szachach" – powiedział marszałek. Podziękował dzieciom za to, że przybyły do Senatu. „ To radość, że tyle dzieci gra w szachy, tym bardziej, że jest to gra w szlachetnym celu" – podkreślił marszałek.

W rozgrywkach szachowych udział wziął senator Marek Borowski. Powiedział, że już od kilku lat wykazuje się szaleńczą odwagą i gra z młodymi mistrzami. Przyznał, że zdarzyło mu się przegrać z mistrzem Polski przedszkolaków.

 

W uroczystości otwarcia rozgrywek uczestniczyli minister Andrzej Dera z Kancelarii Prezydenta, wiceminister l1eUwmOfZlOY5YVUlAimgl0756sportu i turystyki Ryszard Szuster oraz wiceprezes Polskiego Związku Szachowego Adam Dzwonkowski.

W rozgrywkach wzięły udział dzieci – zwycięzcy wcześniejszych rozgrywek szachowych oraz parlamentarzyści, przede wszystkim członkowie Parlamentarnego Zespołu Szachowego. Zawody zorganizowane w Senacie są zwieńczeniem cyklu turniejów mikołajkowych i świątecznych, w których uczestniczyli zawodnicy z całego kraju. Czwórka zwycięskich dzieci z każdego turnieju zdobyła prawo do szczególnej nagrody, jaką jest udział w Turnieju Finałowym w Senacie. Środki zebrane podczas akcji zostały przekazane na organizację letniego obozu dla dzieci ze środowisk polskich zza wschodniej granicy. Dzięki tej akcji 32 dzieci z Litwy, z obwodu Soleczniki przyjedzie do Polski na obóz szachowy do Klewek. (koło Olsztyna) w sierpniu 2016 r.

 

l1eUwmOfZlOY5YVUlAimgl0738

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródło/Foto: Senat RP