Marszałek Senatu na inauguracji Kongresu Młodzieży Polonijnej

l1eUwmOfZlOY5YVUlAimg 7409Dziękuję, że jesteście, że przyjechaliście, że utrzymujecie łączność z Polską, dziękuję za to, że kochacie swoją ojczyznę - powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski 18 lipca br. do młodych ludzi podczas inauguracji Kongresu Młodzieży Polonijnej w Warszawie.

Kongres odbywa się w Domu Rekolekcyjnym przy Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W spotkaniu bierze udział ponad 350 osób, liderów duszpasterstwa młodzieży polonijnej z całego świata. Stanisław Karczewski powiedział, że Senat z radością patronuje spotkaniom młodzieży polonijnej. Zachęcał młodych ludzi do angażowania się w życie polonijne i do głębokiego przeżywania Światowych Dni Młodzieży. Jesteście ambasadorami Polski na całym świecie – podkreślił marszałek. Wyraził zadowolenie, że młodzi ludzie o polskich korzeniach budują na świecie polską wspólnotę w oparciu o Kościół i wiarę.


Do Warszawy przyjechała młodzież m.in. z Ukrainy, Białorusi, Rumunii, Węgier, Francji, Niemiec, Kazachstanu, Rosji, państw Azji Środkowej. Celem Kongresu jest pierwsze w historii spotkanie młodzieży z całego świata mającej polskie l1eUwmOfZlOY5YVUlAimg 7454pochodzenie i stworzenie przestrzeni do współpracy młodzieżowych środowisk polonijnych i wymiany doświadczeń.
Kongres będzie dla młodzieży okazją do poznania polskiej historii, kultury i tradycji. Uczestnicy zwiedzą warszawskie muzea i urzędy, a także budynki Sejmu i Senatu.


Młodzi Polacy z zagranicy, po kongresie ze swymi duszpasterzami udadzą się na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa.

Organizatorami Kongresu są: Komisja Konferencji Episkopatu Polski ds. Polonii i Polaków za Granicą, Komisja KEP ds. Misji i Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie wraz z Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska", Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie, Renovabis i Senat Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Źródło/Foto: Senat RP