Marszałek Karczewski rozmawiał z abp. Tomaszem Petą o repatriacji Polaków z Kazachstanu

l1eUwmOfZlOY5YVUlAimg 7499O repatriacji Polaków z Kazachstanu i zapowiadanej wizycie prezydenta Kazachstanu w Polsce rozmawiał marszałek Senatu Stanisław Karczewski z przewodniczącym Konferencji Biskupów Katolickich Kazachstanu, metropolitą Archidiecezji Świętej Marii w Astanie abp. Tomaszem Petą.

 

W spotkaniu uczestniczyła senator Janina Sagatowska, przewodnicząca komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za granicą.

 

Podczas spotkania wspominano niedawną wizytę delegacji Senatu w Kazachstanie. Marszałek podkreślił, że spotkania z Polonią w tym kraju utwierdziły go w przekonaniu, że należy jak najprędzej stworzyć rozwiązania prawne pozwalające na przeprowadzenie repatriacji.

 

Zdaniem abp. Tomasza Pety ok. 30 tys. osób będzie chciało wrócić do kraju, jeśli będą takie możliwości. Arcybiskup podkreślił, że bez żadnych przeszkód z Kazachstanu wyjechało do Niemiec ok. 1 mln osób.

 

Senator Sagatowska mówiła, że państwo polskie chce stworzyć szansę na powrót do kraju osobom deportowanym do Kazachstanu, ich dzieciom i wnukom, pytała arcybiskupa czy jest l1eUwmOfZlOY5YVUlAimg 7519to tym ludziom potrzebne.

 

Zdaniem abp. Pety Kościół jest za wolnością. „Ci ludzie byli deportowani na siłę, byli prześladowani za to, że są Polakami i mimo, że w wielu przypadkach stracili już język polski uważają, że są Polakami i dlatego warto dać im szansę na powrót" – powiedział arcybiskup.

 

Rozmawiano także o zbliżającej się wizycie w Polsce prezydenta Kazachstanu oraz o odbywającym się w Warszawie Kongresie Młodzieży Polonijnej.

 

Źródło/Foto: Senat RP